Przy Wallenroda każdy znajdzie coś dla siebie

Dyrektor DK LSM Emilia Lipińska zaprasza na wydarzenia organizowane przez DK LSM i na zajęcia działających w placówce licznych grup artystycznych

Z mocnym przytupem wchodzi w 2022 roku Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W najbliższą środę, 12 stycznia przy Konrada Wallenroda odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Stanisława Kusiaka „Piramidy Lublina”, a także prezentacja reportażu filmowego tego artysty. Dwa dni później, 14 stycznia DK LSM zaprasza na 400. urodziny Molière, które uświetni komedia „Mieszczanin szlachcicem” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.

Kierowana od maja ubiegłego roku przez Emilię Lipińską dzielnicowa placówka kultury w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie przestaje zaskakiwać. Pomimo pandemii działa niezwykle prężnie, co rusz oferując nie tylko atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale także szereg imprez, na które mogą wybrać się całe pokolenia mieszkańców.

– W grudniu zakończyliśmy cykl warsztatów otwartych w ramach warsztatów „Dziewczyny z sąsiedztwa’’, miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu reportaży podróżniczych Stanisława Kusiaka oraz odbył się wernisaż wystawy pt. Kreatywni w Fotografii Fundacji 5Medium. Ponadto wznowiliśmy tradycję wspólnego kolędowania i ubierania choinki na osiedlu Mickiewicza, wzbogacając ją o liczne świąteczne warsztaty, zabawy plenerowe oraz koncert symfoniczny na 22 instrumenty lubelskiej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej FeelHarmonia – mówi dyr. Emilia Lipińska.

Styczeń przy Konrada Wallenroda zapowiada się równie interesująco. Już w najbliższą środę, 12 stycznia, DK LSM odwiedzi ponownie S. Kusiak. Najpierw, o godz. 17 zaprezentuje reportaż filmowy „Szreń, czyli bajkowa zima w krainie Liczyrzepy”. Godzinę później odbędzie się wernisaż fotograficznej wystawy Piramidy Lublina tego artysty-fotografika.

– Szreń, czyli bajkowa zima w krainie Liczyrzepy, to wspaniała opowieść zilustrowana muzycznie utworami m.in. M. Lorenca, Z. Preisnera M. Zielińskiego. Stanisław Kusiak cztery kalendarzowe zimy spędził w Karkonoszach, rejestrując krajobrazy, góry, leśne ostępy. Towarzyszył wyścigom psich zaprzęgów i Biegom Piastów. Obserwował zmagania rzeźbiarzy z bryłami lodu i śniegu, w wyniku czego powstawały niesamowite rzeźby. Odwiedzał górskie schroniska wybudowane jeszcze przed pierwszą wojną światową, w których zachowały się piece zbudowane z kafli ze scenami rodzajowymi.

Miejscem szczególnie fotogenicznym w Karkonoszach jest Śnieżka oraz Śnieżne Kotły, którym poświęcił sporo uwagi. Fotograficzne zbiory i filmy pozwoliły na stworzenie bajkowego reportażu. Piramidy Lublina to z kolei wystawa, na której zobaczymy nową architekturę naszego miasta, widzianą szerokokątnym obiektywem i po „skosach”. Mieszkańców przyzwyczajonych do wędrowania po deptaku i Starym Mieście, zachęcam do odwiedzenia Domu Kultury LSM, gdzie w jednym miejscu zgromadzono kilkadziesiąt przykładów „szalonych” pomysłów architektów – zaprasza dyr. E. Lipińska.

Uświetnią 400-lecie urodzin Molière

W piątek 14 stycznia DK LSM zaprasza z kolei na 400-urodziny Molière. Amatorski Teatr Towarzyski przedstawi klasyczną fars Moliera „Mieszczanin szlachcicem” w reżyserii Dariusza Borucha. W komedii pełnej znakomitych dialogów i gagów z pogranicza commedia dell’arte zagrają Dariusz Boruch (Pan Jourdain), Ewa Surdacka (Pani Jourdain), Sandra Pikula (Lucylla), Krzysztof Żak (Kleont), Anna Gaik – Siomak (Dorymena), Henryk Szuba (Dorant), Irena Mazur (Michasia), Grzegorz Wankiewicz (Covielle), Andrzej Samborski (nauczyciel muzyki), Maria Danielak (nauczyciel tańca), Jacek Bednarczyk (nauczyciel fechtunku), Mirosław Pietraś (nauczyciel filozofii), Ewa Górecka (krawiec), Ireneusz Tatara (lokaj I) i Zbigniew Hojda (lokaj II).

Na przedstawienie obowiązują zaproszenia, które można otrzymać w Domu Kultury LSM.

Warto podkreślić, że w DK LSM cały czas odbywają się liczne zajęcia stałe.

– Zachęcam gorąco do zapisywania się do grup plastycznej, fotograficznej, pisania ikon, nauki gry na różnych instrumentach, zajęć wokalnych oraz tanecznych. W DK LSM nie zapominamy także o najstarszych dla nich mamy spotkania w ramach Klubu Aktywnego Seniora czy Lubelskiego Uniwersytetu Drugiego Wieku. U nas każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – zapewnia dyr. Emilia Lipińska.

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć oraz zapisy w sekretariacie DK LSM oraz pod numerem tel. 81 743 48 29.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here