Przybędzie nam mecenasów

Przyszli adwokaci zdawali swój egzamin w lubelskim hotelu „Agit”

Od 10 do 13 maja w całym kraju odbywały się państwowe egzaminy adwokackie i radcowskie, uprawniającego do samodzielnego wykonywania tych zawodów. W Lublinie przystąpiło do nich 42 aplikantów adwokackich i 93 aplikantów radcowskich.

– To najtrudniejszy egzamin w całym procesie szkolenia prawnika, ponieważ jest to egzamin zawodowy, będący przepustką do bycia adwokatem – mówi adw. Maciej Chorągiewicz, rzecznik prasowy ORA w Lubinie . – Poprzedza go trzyletnia aplikacja, kiedy to aplikanci zdobywają wiedzę teoretyczną podczas szkolenia i praktyczną podczas praktyk w sądach, prokuraturach, czy też podczas występowania na sprawach sądowych i pracując w kancelariach sporządzając pisma procesowe.

Same egzaminy trwają cztery dni i przeprowadzane są w formie pisemnej. Pierwszego dnia aplikanci muszą wykazać się wiedzą z zakresu prawa karnego, drugiego z prawa cywilnego, trzeciego z prawa gospodarczego, a czwartego z prawa administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i etyki zawodowej.

By zaliczyć egzamin i uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu, trzeba uzyskać pozytywny wynik z każdej z czterech części. Nie jest to łatwe, bo co roku udaje się to od 60 do 80% zdających. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here