Przybrudzona biało-czerwona

Flagę faktycznie wypadałoby jak najszybciej wymienić na nową, czystą

– Nasza flaga wisząca ma Maszcie Niepodległości w Lublinie jest już mocno brudna. Biel na sztandarze mocno zszarzała i wygląda to nieestetycznie. To nie wypada, by tak prezentowały się nasze barwy – zawiadomił naszą redakcję jeden z czytelników. Jak ustaliliśmy, maszt został już przekazany miastu, a flaga ma być wymieniana co kilka tygodni.


Maszt na rondzie im. Romana Dmowskiego jest formą uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodziliśmy ją w listopadzie ubiegłego roku. Budowa konstrukcji to pomysł fundacji „Ruch Solidarności Rodzin” i jej prezesa Marka Wątorskiego. Na czele komitetu honorowego stanęła Elżbieta Kruk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Na 35-metrowym maszcie zawisła polska flaga o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

Idea budowy masztu nie wszystkim się spodobała. Przedstawiciele Lubelskiego Ruchu Miejskiego obawiali się m.in. tego, że „nie wkomponuje się on w otoczenie”. Wydaje się, że obawy były nieuzasadnione, ale pojawił się inny problem. – „Część flagi nie jest już tak biała, jak przed dwoma miesiącami. Mówiąc dosadnie: jest zabrudzona. Wygląda to nieestetycznie” – zauważył nasz czytelnik.

Do uwag czytelnika ustosunkował się Marek Wątorski, prezes fundacji. – Sytuacja jest i była pod kontrolą. Jako inwestor potrzebowaliśmy czasu na gruntowne sprawdzenie, w jaki sposób zachowuje się maszt, stąd czas na testy oraz lekkie przybrudzenie. Po sprawdzeniu niezawodności systemu oczepu i obrotnicy flagi maszt został protokolarnie przekazany do wyłącznej dyspozycji miasta. Nastąpiło to 22 stycznia – tłumaczy.

Stan masztu i flagi będą teraz kontrolować pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej UM. Trwa proces „zakontraktowania usługi konserwacji i wymiany flagi narodowej”. – Flaga na tym etapie użytkowania masztu będzie wymagała wymiany co 6 do 8 tygodni. Wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych – dodaje M. Wątorski. Prezes uważa, że są powody do radości.

– Flaga wytrzymała próbę czasu, nie jest postrzępiona, nie nastąpiło jej niekontrolowane uwolnienie z systemu mocowania, a co najważniejsze, przy wiatrach i jego porywach flaga nie ma tendencji do owijania się wokół masztu – cieszy się M. Wątorski.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here