Przyjęci w poczet studentów

Blisko 9 tys. studentów (w tym 640 cudzoziemców) otrzymało w miniony poniedziałek, 2 października, indeksy UMCS. Natomiast oficjalna inauguracja roku akademickiego na największej lubelskiej uczelni odbędzie się zgodnie z tradycją 23 października, dla uhonorowania dnia powołania UMCS do życia.


W tym roku na UMCS największym zainteresowaniem cieszyło się prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, anglistyka, logistyka, informatyka i ekonomia. Najwięcej osób na jedno miejsce przypadało na psychologii – 8,3 i anglistyce – 6,7.
– Ze wstępnych wyników tegorocznej rekrutacji wynika, że zainteresowanie naszą ofertą kształcenia nie maleje. Sytuacja ta pokazuje, że uczelnia tak naprawdę już od kilku lat ma stabilną sytuację dotyczącą rejestracji kandydatów. Zmniejszająca się liczba studentów jest widoczna przede wszystkim na studiach II stopnia. Jesteśmy przekonani, że jest to związane z emigracją młodych mieszkańców naszego miasta. Studenci po ukończeniu studiów I stopnia wyjeżdżają np. do Warszawy czy Wrocławia, żeby w tych miastach podejmować zatrudnienie lub kształcenie – nie kontynuują tym samym nauki w Lublinie. Coraz więcej studentów kończy również naukę po uzyskaniu tytułu licencjata – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Indeksy odebrali m.in. studenci Wydziału Filozofii i Socjologii. Wydział oferuje sześć kierunków pierwszego stopnia, cztery kierunki stopnia drugiego a trzy trzeciego. – Życzę, żeby wykorzystali państwo możliwości, jakie daje nauka na naszym wydziale, tak by dołączyli państwo do grona tych, którzy po latach stwierdzą, że nauka na naszym uniwersytecie była najlepszą inwestycją – mówił dr hab. Andrzej Ostrowski, dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii.
– Witam w gościnnych progach naszej Alma Mater. To największa publiczna uczelnia po tej stronie Wisły. Rozpoczynacie państwo naukę w roku szczególnym dla naszej uczelni, bo jest to rok 150-lecia urodzin naszej patronki. Wybierając niegdyś imię dla naszego uniwersytetu, chcieliśmy równać do najlepszych, a trudno znaleźć lepszy wzorzec niż Maria Curie-Skłodowska, która miała odwagę postępować wbrew utartym zwyczajom i kanonom, zadawać trudne pytania i robić wszystko, by realizować swoje plany i pomysły. Życzę państwu by na naszej uczelni udało się wam zrealizować swoje plany i marzenia – mówiła prof. Alina Orłowska, prorektor UMCS ds. kształcenia. EM