Przyłbice masowo

PWSZ w Chełmie opracowała formę do produkcji przyłbic. Pozwoli ona wyprodukować na wtryskarkach kilka tysięcy przyłbic dziennie. Chełmska uczelnia wraz z Politechniką Lubelską rozpoczyna produkcję na masową skalę. Przyłbice trafią do medyków.

Specjalną formę, niezbędną do produkcji przyłbic na wtryskarkach wyprodukowano w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie. Do wytwarzania przyłbic będą wykorzystane wtryskarki, a nie drukarki 3D. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz Politechnice Lubelskiej umożliwi produkcję do kilku przyłbic w ciągu minuty.

– Jesteśmy częścią lokalnej społeczności i chcemy wesprzeć pracowników służby zdrowia – mówi Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie. – Jednak zamiast drukarek 3D, gdzie czas wydruku kilku przyłbic trwa nawet pięć godzin, postanowiliśmy rozpocząć produkcję na skalę masową, z wykorzystaniem wtryskarek do tworzyw sztucznych. Do współpracy zaprosiłem prof. Zbigniewa Patera, dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowaliśmy specjalną formę do produkcji przyłbic na wtryskarkach, z wykorzystaniem której wspólnie z Politechniką Lubelską planujemy wkrótce uruchomić seryjną produkcję. Mam nadzieję, że ruszy ona już za kilka dni. Zrobimy wszystko, aby możliwie jak najszybciej dostarczyć największą ilość gotowych osłon dla personelu medycznego.

Przyłbice mają chronić pracowników służby zdrowia, mających styczność z osobami zarażonymi koronawirusem: lekarzy i pielęgniarki ze szpitali oraz stacji ratownictwa medycznego w Chełmie, Lublinie oraz innych miejscowości w województwie lubelskim. (opr. t, fot. PWSZ Chełm)