Przymiarki do przebudowy oczyszczalni

W gminie Leśniowice szykują się do przebudowy oczyszczalni ścieków i szukają najlepszego rozwiązania. W tym celu urzędnicy spotkali się z fachowcami i pojechali do Białki obejrzeć ekologiczną oczyszczalnię ścieków.

Oczyszczalnia ścieków w Leśniowicach od dłuższego czasu wymaga modernizacji. Z tego powodu w tegorocznym budżecie zagwarantowano pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Jej szacunkowy koszt to około 3 mln zł.

Bez dotacji się nie obędzie, ale wójt zapewnia, że będzie trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o nabory na dofinansowanie przedsięwzięć wodno-kanalizacyjnych. Leśniowiccy urzędnicy zastanawiają się, jaką odpowiednią technologię oczyszczalni wybrać. W tym celu pojechali ostatnio do Białki w gminie Dębowa Kłoda (woj. lubelskie), gdzie oglądali największą ekologiczną oczyszczalnię ścieków w Polsce.

W spotkaniu tym uczestniczył m.in. prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, bo rozwiązania zastosowane w oczyszczalni w Białce opracowali naukowcy z tej uczelni. Instalacja ta składa się z trzech części. Pierwsza jest mechaniczna, gdzie usuwane są największe zanieczyszczenia ze ścieków. W drugiej części stosuje się rośliny, takie jak trzcina pospolita i miskant olbrzymi, wspomagające proces oczyszczania, zachodzący w złożach gruntowo-roślinnych. Dodatkowo wyposażona jest w filtry do usuwania fosforu.

– Projekt jest wyjątkowy, bo oczyszczanie odbywa się w sposób naturalny dzięki roślinom – mówi wójt Jabłońska. – Warto podkreślić relatywnie niskie koszty eksploatacyjne w porównaniu do klasycznych oczyszczalni biologicznych i mechanicznych, a także szczelną konstrukcję oczyszczalni, która zapewnia ciągłość pracy systemu przez cały rok, również zimą.

Wprawdzie, aby metody biologiczne zadziałały wymagają więcej czasu, jednak w ostatecznym rozrachunku są bardziej trwałe i tańsze niż na przykład metody chemiczne. Co więcej, funkcjonowanie oczyszczalni nie wiąże się z nieprzyjemnymi zapachami. Biorąc pod uwagę bardzo istotne rozwiązania proekologiczne myślę, że wdrożenie tego typu oczyszczalni w naszej gminie byłoby idealnym rozwiązaniem. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here