Przysięga terytorialsów

66 terytorialsów, w tym chełmianie, złożyło przysięgę wojskową. Blisko połowa z nich to pełnoletni uczniowie, studenci i nauczyciele.

Przysięgę wojskową terytorialsów zorganizowano 17 stycznia br. w koszarach wojskowych na Majdanku w Lublinie. To była pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy-ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i już 30 w jej historii. Na sztandar Lubelskiej Brygady przysięgało 66 ochotników mieszkańców naszego regionu, w tym z Chełma.

Blisko połowa nowych terytorialsów to pełnoletni uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać przerwę w nauce i odbyć szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. Uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym, bez zaproszonych gości.

– Przysięgacie w trudnym czasie – czasie pandemii – mówił do terytorialsów płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT. – Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od początku wspierali policję, domy pomocy społecznej, nadal pracują w szpitalach i realizują szereg innych zadań dla ograniczenia skutków pandemii koronawirusa. Niech nasze motto: „Zawsze gotowi, zawsze blisko” na trwale pozostanie w waszych sercach.

Ochotnicy od 4 stycznia br. ćwiczyli w koszarach oraz w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Zmagania zakończyła tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin podsumowujący zdobyte umiejętności, które teraz żołnierze będą doskonalić i rozwijać przez najbliższe trzy lata.

– Mimo, że epidemia nie ustępuje, a to wokół niej skupiają się działania terytorialsów, ochotników do tej formacji nie brakuje – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT. – W tym roku Lubelska Brygada OT zaplanowała organizację siedmiu przysięg. Brygada ta powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty w: Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu. W szeregach 2 LBOT aktualnie służbę pełni ponad 3400 żołnierzy. Średnia wieku lubelskich terytorialsów to 32 lata, blisko 20 procent stanowią kobiety. (opr. mo, fot. WOT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here