Punkt medyczny nad Białym

Przed prawie miesiącem powiat włodawski we współpracy z gminą Włodawa uruchomił punkt medyczny w Okunince nad Jeziorem Białym. Czuwają studentki-pielęgniarki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Chełma. Najwięcej przypadków dotyczy… badania alkomatem.

Na początku lipca powiat zawarł umowę z PWSZ w Chełmie o współpracy przy realizacji projektu „Białe Wakacje”, który ma na celu zorganizowanie i prowadzenie pierwszej pomocy przedmedycznej w Okunince w formie Medycznego Patrolu Studenckiego. Celem projektu jest połączenie aktywnego wypoczynku studentów kierunku pielęgniarstwo z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej osobom jej potrzebującym i zgłaszającym się do Punktu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Jak informują nas studentki, które codziennie pracują w centrum, na miejscu można m.in. wykonać badanie alkomatem na zawartość alkoholu we krwi, otrzymać pierwszą pomoc w nagłych przypadkach czy też profesjonalną pielęgniarską poradę. Punkt medyczny czynny jest każdego dnia od godz. 10 do 17, na tzw. „miasteczku” w Okunince w drewnianym budynku byłej „Informacji turystycznej” przy obwodnicy.

– To nie jest tak, że pracujemy tylko w tych godzinach – mówi Paulina. – Wczoraj np. mieliśmy trzyletnią pacjentkę z mamą. Dziecko weszło nieostrożnie w kaktusy i miało całą nóżkę w kolcach. „Operacja” ich usuwania trwała prawie godzinę i była przeprowadzona późnym wieczorem.

Dziewczęta przyjeżdżają na praktyki zawodowe na tygodniowe zmiany. Odbywają praktyki w Okunince zamiast w szpitalu. Dlatego też jest to dla nich urozmaicenie. – Zdarzają się czasem nieco trudniejsze przypadki, ale z reguły są to skaleczenia, oparzenia i drobne urazy, zwłaszcza u dzieci – mówi Klaudia. – Mamy trochę pracy, ale najważniejsze jest doświadczenie i obycie z pacjentami, szczególnie tak wymagającymi, jakimi są dzieci.

Punkt będzie czyny do końca sierpnia. (pk)