Raczono się folklorem i tradycją

Podczas XXVIII Mikołajek Folkowych nie zabrakło artystycznych warsztatów

W miniony weekend lublinianie mieli okazje bawić się na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Chatce Żaka i w Centrum Spotkania Kultur. Była to już osiemnasta odsłona tej kultowej imprezy, której znakiem firmowym jest muzyka i folklor.


Mikołajki Folkowe są interdyscyplinarnym wydarzeniem poświęconym kulturze tradycyjnej. Impreza narodziła się z inicjatywy Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego oraz Orkiestry św. Mikołaja. Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie muzyki folkowej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnych odbiorców, tak, aby mogli przekonać się, że jest ona nowoczesna i oryginalna.

Program imprezy był jak zwykle bogaty i różnorodny. Stanowił szansę dla wielu artystów, którzy mogli zaprezentować swoje umiejętności w przeglądzie muzycznym „Scena Otwarta”. W konkursie wzięło udział 11 zespołów z całego kraju, a także Białorusi i Irlandii. Najlepszym okazał się Huraban. Nagroda za pierwsze miejsce wyniosła 5 tys. zł. Drugie miejsce zajęła formacja „Stój, Katarzyno” (4000 zł), trzecie – Malwina Paszek (300 zł). Laureatami Nagrody Publiczności zostali muzycy z kapeli „Stój, Katarzyno”, którzy otrzymali figurkę św. Mikołaja.

Liczne koncerty przyciągnęły tłumy. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zagrały m.in. Laboratorium Pieśni z Trójmiasta, Orkiestra św. Mikołaja, Otava Yo z Rosji, Yamma Ensemble z Izraela i Pekko Käppi & K:H:H:L z Finlandii.

Festiwal to również liczne wydarzenia towarzyszące. W programie znalazły się np. warsztaty robienia zabawek choinkowych, zajęcia muzyczne dla dzieci i nieco starszych, warsztaty taneczne, Jarmark Cudów, wystawa „Tradycja w obiektywie” oraz konferencja naukowa „Przed ołtarzem pól – święci w kulturze ludowej”.

Nieodłączną część imprezy stanowi akcja „Festiwalowe Żywe Książki”, podczas której można osobiście porozmawiać z osobami związanymi z Festiwalem.

Joanna Niećko