Radni w obronie aptek

Lubelscy radni Platformy Obywatelskiej protestują przeciw nowemu prawu farmaceutycznemu. – Nowe zapisy uderzą głównie w chorych – uważa radny Michał Kamiński.
W sejmie przeciw zapisom ustawy głosowali nie tylko posłowie PO, ale i parlamentarzyści Nowoczesnej oraz Kukiz 15. Wyłamało się nawet kilku posłów PiS. Zmienione zapisy zakładają m. in. współczynnik aptek – docelowo jedna ma przypadać na trzy tysiące mieszkańców. Oznacza to powolne wygaszanie już istniejących aptek aż do osiągnięcia ustawowej „proporcji”. Zwolennicy ustawy mówią o powrocie do tradycyjnej roli apteki.
– Każde nowe osiedle i centrum handlowe, choćby jak powstająca Ikea, nie będą mogły mieć apteki. Skutki będą widoczne w czasie, po tym, jak leki zdrożeją, a liczba aptek się zmniejszy – mówi radny Bartosz Margul (PO). Podobnego zdania jest radny Mirosław Pakuła (PO). – W intensywnie rozbudowującym się okręgu wyborczym Czuby-Węglin, który reprezentuję, powstało i powstaje kolejne kilka tysięcy mieszkań. Wyobraźcie sobie państwo, że nie będzie tu mogła powstać ani jedna apteka. Czy z Czubów trzeba będzie jeździć po leki do centrum? Nie tędy droga – dodaje wiceprzewodniczący rady miasta.
– W Lublinie mamy ponad 280 aptek. Zgodnie z limitem ma ich być 113 – mówi radny Margul, przewidując też kolejne nieprzyjemne sytuacje, w jakich znajdą się aptekarze. – Wystarczy, że właściciel nieruchomości podniesie czynsz. Aptekarz nie będzie mógł przenieść się, jeśli chce zrezygnować z pracy w danej lokalizacji dodaje.
Zgodnie z nową ustawą w aptece pracować będą mogli jedynie wykształceni farmaceuci. Właściciel nie będzie mógł mieć więcej niż cztery apteki.
Radni miejskiej koalicji zapowiadają, że nie przystaną na ustawę w takim zapisie, w jakim została przegłosowana w sejmie. – Jeśli prezydent podpisze ustawę, to wystosujemy wobec niej sprzeciw wyrażony w stanowisku rady miasta – zapowiada radny Michał Krawczyk (PO).
Zmieniona Ustawa prawo farmaceutyczne została przyjęta po trzecim czytaniu w sejmie, 7 kwietnia br. Pozytywnie zaopiniował ją senat. Przeciw byli posłowie Nowoczesnej, Kukiz 15, nawet kilku posłów rządzącej Prawa i Sprawiedliwości. Za głosowała większość PiS i część posłów PSL. BACH