Radny uwierzył w pandemię?

– Miasta obecnie nie stać na zakup karetki – pisze sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki odpowiadając radnemu Stanisławowi Brzozowskiemu na interpelację, w której radny prosi prezydenta o zabezpieczenie w budżecie miasta 450 tys. zł na zakup nowego ambulansu i przekazanie go pogotowiu na potrzeby walki z pandemią Covid-19.


Aktualnie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie w związku z trwającym stanem epidemii dysponuje czterema dodatkowymi zespołami covidowymi, które stacjonują w podstacji przy ul. Spadochroniarzy. Korzystają one z wysłużonych karetek, które przed pandemią były już wycofane z codziennego użytku w zespołach ratunkowych i przekazane do rezerwy. W najbliższym czasie trzy z nich otrzymają nowe ambulanse, których zakup stał się możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Na wymianę czwartego auta brak jest obecnie środków finansowych w budżecie pogotowia.

Lubelski radny Stanisław Brzozowski, który notabene wielokrotnie mówił, że co prawda nie neguje istnienia koronawirusa, ale nie wierzy w pandemię i przed tygodniem za krytykowanie rządu za wprowadzanie antycovidowych obostrzeń i tworzenie szpitali tymczasowych, został wyrzucony z PiS, chciałby…, by jego zakup sfinansowało miasto. Skierował w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka z apelem o zabezpieczenie w budżecie miasta 450 tys. zł na zakup ambulansu, który w czasie trwającej epidemii Covid-19, poprawiłby bezpieczeństwo mieszkańców Lublina.

Prezydent nie przychyli się jednak do prośby radnego. W obecnej sytuacji finansowej miasta nie stać na taki zakup. – W samym 2020 roku wydatki miasta związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się epidemii wyniosły blisko 6,4 mln zł. Niestabilna sytuacja związana z epidemią nie daje nam w tej chwili możliwości oszacowania wielkości środków finansowych, które w bieżącym roku pochłonie walka z Covid-19.

Rezerwa celowa na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego wynosi w 2021 roku ok. 6,5 mln zł, jednak samorząd musi być przygotowany na wszystkie niekorzystne scenariusze związane z epidemią, a także na inne sytuacje kryzysowe. Stąd aktualnie nie ma możliwości realizacji zaproponowanej przez pana inicjatywy – wyjaśnia radnemu, Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Jednocześnie ratusz podkreśla, że choć zadania z zakresu ochrony zdrowia publicznego przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi nie są zadaniami z zakresu administracji powiatowej lub gminnej, to od początku epidemii miasto Lublin aktywnie wspomaga nie tylko własne jednostki, ale także szpitale publiczne przypominając, że wsparcie sięgające 200 tys. zł przekazało szpitalom przy ul. Jaczewskiego (SPSK 4), ul. Staszica (SPSK 1) czy Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu przy ul. Chodźki. MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here