Radość uczenia się przez całe życie

Taki tytuł nosi międzynarodowa konferencja, która odbędzie 25 października w Lublinie. W Collegium Maius, przy ul. Jaczewskiego 4 spotkają się najlepsi znawcy metody włoskiej lekarki, twórczyni znanego na całym świecie systemu wychowania – Marty Montessori. Tym razem podyskutują nad możliwością pracy tą metodą z seniorami.


Organizatorem wydarzenia jest Savoir Vivre Szkoła Dobrych Manier Małgorzaty Dudek oraz Fundacja „Radość uczenia się”, we współpracy z Urzędem Miasta Lublin i Urzędem Marszałkowskim. Według szacunków konferencja zgromadzi w Lublinie około 300 uczestników. Nie zabraknie też światowej sławy naukowców, takich jak m.in. Christine Mitterlechner, pedagog, specjalista ds. edukacji dorosłych ze specjalnością zasady M. Montessori; dr Sol Haring, pracownik naukowy Uniwersytetu Karla Franzensa w Grazu Instytutu Nauk o Wychowaniu i Edukacji; prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Kowalska-Dubas, kierownik Zakładu Andragogiki i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Gościem specjalnym konferencji będzie wyjątkowa kobieta, najstarsza polska didżejka Wirginia Szmyt (ur. 1938) – DJ Wika. – To pierwsze wydarzenie na Lubelszczyźnie poświęcone propagowaniu nowej metody L3M Polska– Radość uczenia się przez całe życie wg zasad Marii Montessori – tłumaczy Małgorzata Dudek z Savoir Vivre Szkoły Dobrych Manier w Lublinie.

Metoda Marii Montessori znana jest przede wszystkim w przedszkolach i szkołach, ale okazuje się, że jej założenia doskonale sprawdzają się w nauce seniorów i pracy z nimi. Takie zajęcia z osobami starszymi w DPS „Betania” i Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie już teraz z powodzeniem prowadzone są przez Szkołę Dobrych Manier Małgorzaty Dudek. Jest to również główna tematyka planowanego na 25 października spotkania. (EM.K)