Radzili i uchwalali

Podczas Rady Gminy Żmudź rozmawiano o trwających w gminie inwestycjach. Chodzi m.in. o modernizację ujęcia wody w Żmudzi, przebudowę dróg i przedsięwzięcia w ramach funduszy sołeckich.

Oprócz spraw omówionych przez gości zaproszonych na sesję Rady Gminy Żmudź – starostę powiatu chełmskiego oraz komendant Komisariatu Policji w Żmudzi – żmudzcy urzędnicy rozmawiali też o trwających gminnych inwestycjach. Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź, poinformowała o zakończonych pracach drogowych w Wólce Leszczańskiej, Kazimierówce, Żmudzi, kontynuowanych – w Annopolu, Leszczanach i Maziarni i planowanych – w Wołkowianach, Leszczanach (ul. Poczekajka).

Radni i sołtysi dowiedzieli się też, że kończą się już prace przy ujęciach wody w Żmudzi. Ma to zapewnić odpowiednią jakość wody, z którą jakiś czas temu był problem. Montowana jest właśnie druga studnia, po czym sanepid będzie przeprowadzał badania wody. Wójt Niezgoda przypomniała, iż dotychczasowe urządzenia montowano jeszcze w latach 70. i ma nadzieję, że nowe też będą służyły tak długo.

Gospodarz gminy Żmudź informowała też o trwającej przy żmudzkiej podstawówce adaptacji pomieszczeń na potrzeby oddziału przedszkolnego. Zadanie jest finansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Realizowane są też przedsięwzięcia w ramach funduszu sołeckiego, dotyczące m.in. świetlic w Wołkowianach i Ksawerowie, a w innych miejscowościach związane z przystankami, rozwożeniem kruszywa i porządkami geodezyjnymi. Sukcesywnie mają być odkrzaczane drogi w kolejnych miejscowościach gminy.

Radni dowiedzieli się, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmudzi będzie realizował dwa nowe projekty związane ze wsparciem osób niepełnosprawnych. Oprócz tego, dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania „Ziemi Chełmskiej”, w Dryszczowie powstaje altana, a w planie jest kolejne ciekawe przedsięwzięcie w Pobołowicach. Gmina Żmudź otrzymała grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu organizowany będzie „Jarmark Aktywności Kobiet”. Gminne Centrum Kultury w Żmudzi podpisało już stosowną umowę z Narodowym Centrum Kultury w tej sprawie. Radni przyjęli uchwałę o sezonie kąpielowym nad zalewem „Dębowy Las” w Wołkowianach.

Potrwa on od 25 czerwca do 31 sierpnia. Podjęto też uchwałę, dzięki której właściciele nieruchomości, nie mający dostępu do kanalizacji, a posiadający bezodpływowe zbiorniki, nie muszą mieć już zawartych umów z firmami odbierającymi nieczystości, a wystarczy, że zachowają faktury i paragony za tego typu usługi. Radni jednogłośnie zgodzili się na sprzedaż ponad hektarowej działki w Pobołowicach, przeznaczonej pod usługi turystyczne, rekreacyjne i zabudowę letniskową. Jest osoba zainteresowana kupnem tej nieruchomości. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here