Rapsodia na słowackiej scenie i szklanym ekranie

Współpraca się opłaca, o czym wiedzą dobrze uczniowie i nauczyciele z II LO w Chełmie. Szkoła nawiązała stosunki z katolickim Gimnazjum św. Andrzeja w Rużomberku na Słowacji, efektem tego był m.in. ostatni wyjazd chóru Dreszerczyków „Rapsodia” na zagraniczny festiwal.

W dniach 12-14 kwietnia odbył się Festiwal Szkolnych Chórów „Cantare Choraliter” na Słowacji, w którym dzięki wsparciu finansowemu ze urzędu miasta wzięli udział uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie.
– Sponsorzy prywatni również się do tego przyczynili i dlatego też na zagraniczny wyjazd mogli wyjechać wszyscy nasi najzdolniejsi śpiewacy – cieszy się Marta Klasura, dyrektor II LO.

W festiwalu wzięło udział sześć zespołów złożonych z młodzieży w wieku licealnym (z różnych stron kraju) oraz uniwersytecki chór „Benedictus” z Katolickiego Uniwersytetu w Rużomberku. Chełmska młodzież miała możliwość zaprezentowania trzech utworów pod batutą dyrygenta i nauczyciela II LO, Krzysztofa Olejniczaka. Występ zebrał gromkie brawa i spodobał się wszystkim uczestnikom oraz organizatorom – hymn Dni Młodzieży w Krakowie z 2016 roku, zaprezentowany przez „Rapsodię”, wygrał plebiscyt zorganizowany dla uczestników i zostanie zaśpiewany w przyszłym roku przez wszystkich. Fragment występu młodzieży z II LO w Chełmie pokazany też został w słowackiej telewizji. – Miasto okazało się wyjątkowo urokliwe, ludzie życzliwi i sympatyczni, dlatego mamy nadzieję, że udział naszego zespołu stanie się tradycją, a współpraca naszych placówek będzie rozwijała się w różnych dziedzinach – dodaje Klasura.

Współpraca między obiema szkołami to inicjatywa nauczycieli z chełmskiego liceum, Andrzeja Ślepaczuka i Łukasza Łukiewicza. (pc)