Raszyńska powstanie bez Ładu

– Już w lipcu ogłosimy przetarg na przebudowę ulicy Raszyńskiej. Zaproponowałem radnym, by sfinansować tę inwestycję ze środków budżetu miasta – poinformował prezydent Krzysztof Żuk. Pierwotnie miasto liczyło na uzyskanie 5 mln dotacji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, ale projekt nie otrzymał rządowego dofinansowania.


Miasto na przebudowę ulicy Raszyńskiej planuje przeznaczyć 8,5 mln zł. Kompletna dokumentacja tej inwestycji leży „w szufladzie” Zarządu Dróg i Mostów już od kilku lat. Pomimo wielu apeli ze strony mieszkańców Węglina dotąd w budżecie zawsze brakowało środków na przebudowę. Nie udało się także kilka prób pozyskania na ten cel dofinansowania zewnętrznego.

Dziś ul. Raszyńska, która stanowi granicę Miasta Lublin z Gminą Konopnica, wygląda bardziej jak wiejska droga niż ulica w mieście wojewódzkim. Brak chodnika, ścieżki rowerowej, na dużej części także oświetlenia oraz sfatygowany asfalt na jezdni przedstawiają obraz „nędzy i rozpaczy”. Teraz jest szansa na diametralną zmianę w tym miejscu.

Przewidywana jest rozbudowa ul. Raszyńskiej od skrzyżowania z ul. Lazurową do wysokości posesji nr 63 oraz budowa ul. Tarninowej od skrzyżowania z Raszyńską do ul. Skubiszewskiego. Obie ulice zyskają nowe oświetlenie w postaci energooszczędnych opraw typu LED, kanalizację deszczową ze zbiornikiem retencyjnym, chodniki, a także równą nawierzchnię. Dodatkowo wzdłuż ul. Raszyńskiej wybudowana zostanie także asfaltowa droga dla rowerów. Całość prac ma zgodnie z planem zakończyć się w przyszłym roku.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here