Ratusz ukrywa koncepcję

Wizualizacja nowego stadionu żużlowego, który ma powstać w dolinie Bystrzycy w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej

Nam, dziennikarzom wypada tylko popodziwiać konsekwencję z jaką lubelska Fundacja Wolności odkrywa informacje, które próbują ukryć dysponenci publicznych pieniędzy. Prezes Krzysztof Jakubowski i jego ekipa po raz kolejny, dzięki skardze do WSA, przymusiła urzędników do ujawnienia skrywanej informacji. Tym razem chodzi o ujawnienie opracowania projektu koncepcyjnego przebudowy stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich, choć mimo prawomocnego wyroku w tej sprawie Ratusz miga się z jego wykonaniem.

W 2019 roku Prezydent Lublina zawarł umowę ze spółką Kavoo Invest na opracowanie projektu koncepcyjnego przebudowy stadionu przy Al. Zygmuntowskich. Koszt umowy wyniósł 360 tys. złotych, ale później jej zakres, a tym samym cena została zmniejszona do 230 tys. zł. – Informacja o podpisaniu umowy została ogłoszona na konferencji prasowej we wrześniu 2019 roku – przypomina Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Kiedy jednak zapytaliśmy o treść wykonanej dokumentacji, prezydent odmówił jej przedstawiania, zasłaniając się „dokumentem wewnętrznym/roboczym”.

Fundacja w takich wypadkach nigdy nie odpuszcza. I tym razem decyzję o odmowie udostępnienia informacji publicznej zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, a sąd przyznał Fundacji rację, nakazując prezydentowi rozpatrzeć wniosek Fundacji.

– Sąd w swoim orzeczeniu zwrócił uwagę, iż „informację publiczną stanowi każda wiadomość wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które władzę publiczną realizują lub gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa w zakresie tych kompetencji„. Orzeczenie jest już prawomocne – poinformował w ubiegłą środę prezes Jakubowski. – Czekamy na przesłanie dokumentacji.

Ratusz miał to zrobić do piątku, 14 stycznia. Tymczasem, jak ustalił Dziennik Wschodni, miasto jeszcze dzień przed tym terminem nie było przekonane, czy ujawni treść koncepcji, po swojemu interpretując wyrok WSA. – Sąd wprawdzie potwierdził, że dokumentacja projektowa stanowi informację publiczną, jednak wskazał również, że taka informacja może podlegać ograniczeniu ze względów przewidzianych w przepisach – mówiła Dziennikowi Justyna Góźdź z UM Lublin, wskazując na Prawo zamówień publicznych oraz „zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców”.

W piątek Ratusz poinformował, że koncepcję przedstawi do 28 lutego, bo… do tego czasu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji na budowę hali sportowej z funkcją żużlową w pobliżu ul. Krochmalnej i Ciepłej. – Nie rozumiem tej argumentacji, jest absurdalna – komentuje K. Jakubowski.

Dlaczego Fundacja chce zobaczyć co jest w koncepcji, która miała powstać do końca 2019 roku? By opinia publiczna dowiedziała się na co urząd wydał 230 tys. zł i po co w ogóle zamówił koncepcję skoro trzy miesiące później, w grudniu 2019 roku, ogłosił, że plan budowy nowego stadionu żużlowego w miejscu stadionu piłkarsko-żużlowego przy Al. Zygmuntowskich jest już nieaktualny, bo nie byłoby gdzie przenieść żużlowców na czas budowy obiektu i nowy stadion żużlowy powstanie w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej. Jednocześnie zaprezentowano jego wizualizację. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here