Rejowiec znowu miastem

Udało się! Rejowiec odzyska prawa miejskie. Oficjalne nadanie nastąpi 1 stycznia 2017 roku. Dokładnie w 470. rocznicę założenia miasteczka przez Mikołaja Reja.

Formalna droga została już wyczerpana. Oczywiście z pozytywnym skutkiem. 19 lipca rada ministrów oficjalnie zatwierdziła wniosek gminy Rejowiec o przywrócenie osadzie praw miejskich. – Chciałbym podziękować wojewodzie lubelskiemu, za pośrednictwem którego wnioskowaliśmy o przywrócenie praw miejskich
i pani poseł Beacie Mazurek, która nasz wniosek wspierała oraz wszystkim, którzy pomagali naszej gminie w drodze do odzyskania praw miejskich – mówi przyszły burmistrz miasta i gminy Rejowiec Tadeusz Górski. Zgodnie z przepisami, 1 stycznia 2017 Rejowiec ponownie stanie się miastem. Po 140 latach od utracenia praw miejskich i dokładnie w 470. rocznicę założenia miasteczka przez Mikołaja Reja. – To będzie wyjątkowy rok i jubileusz – cieszy wójt Górski. – Dla nas to ogromna satysfakcja, nadzieja na rozwój i pozyskiwanie unijnych funduszy przeznaczonych także dla miast.
Szlaki w staraniach o odzyskanie praw miejskich przetarło w naszym regionie Siedliszcze, które przed rokiem odzyskało prawa miejskie. W powiecie chełmskim są jeszcze dwie miejscowości, Sawin i Wojsławice, które podobnie jak Siedliszcze i Rejowiec były miastami, ale ukazem carskim z 1870 roku straciły prawa miejskie. (bf)

W tym roku Urząd Gminy Rejowiec przeniósł siedzibę z ciasnego budyneczku do okazałego pałacu Ossolińskich. W końcu wójt a przyszły burmistrz ma reprezentacyjny gabinet, w którym może przyjmować gości, a w pałacu jest sala, w której organizowane są sesje Rady Gminy – a wkrótce miasta.