Remont, a później roszady

Ponad 2,5 mln zł wyda w tym roku powiat chełmski na przebudowę budynku liceum w Rejowcu na dom pomocy społecznej. Mieszkańcy miasteczka cieszą się, że budynek nie będzie miał już takich lokatorów, jacy byli w poprawczaku.

Budynek dawnego liceum w Rejowcu stoi pusty od kilku lat. Jego internat wykorzystywany jest obecnie jako miejsce zbiorowej kwarantanny. Ale już niebawem powiat rozpocznie przebudowę całego obiektu na dom pomocy społecznej. – Ogłosiliśmy przetarg i do końca czerwca mamy nadzieję wyłonić wykonawcę inwestycji – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski.

1,3 mln zł na remont powiat pozyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Drugie tyle dołoży z własnego budżetu. Kolejne 1,3 mln zł PFRON dołoży powiatowi do remontu w 2021 roku.

Pomysł wykorzystania nieczynnego liceum pojawił się już kilka lat temu, gdy o budynki w Kaniem i Chojnie Nowym, w których mieszczą się Domy Pomocy Społecznej powiatu, upomnieli się spadkobiercy poprzednich właścicieli. Starosta wypowiedział umowę użyczenia obiektu w Rejowcu prywatnej firmie prowadzącej tam poprawczak. Mieszkańcom ulżyło, kiedy ze szkoły wyprowadziła się zdegenerowana młodzież.

– W budynku ma być 88 miejsc dla pensjonariuszy z możliwością zwiększenia liczby łóżek – mówi J. Kwiatkowski. – Remont potrwa około 1,5 roku. Po jego zakończeniu będziemy ostatecznie decydować o roszadach i przenosinach podopiecznych i pracowników między naszymi placówkami do Rejowca. (bf)