Rezonans za 6 mln zł

W rzeczywistości pracownia nowego rezonansu magnetycznego pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym już od wielu tygodni i skorzystało z niej już kilkudziesięciu młodych pacjentów, ale w końcu przy sprzęcie medycznym nie chodzi o to, żeby działał, tylko żeby go uroczyście wręczać i „otwierać”.
Nie inaczej było i w USD, gdzie uroczystość otwarcia pracowni i przekazania działającego od dawna rezonansu zgromadziła cały kwiat samorządowo-polityczny oraz religijny Lublina i regionu. Głównym bohaterem imprezy był (oprócz samego rezonansu) Jurek Owsiak, którego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest właścicielem wstawionego do szpitala urządzenia. – Oczywiście oficjałka, a na niej także ja, pełen pozytywnego zdumienia, słyszę, że w tym szpitalu jest blisko 300 naszych urządzeń o wartości blisko 10 milionów złotych. A dzisiaj do tego dochodzi nasz rezonans o wartości 6 milionów. Plus w całym Lublinie, w innych szpitalach dodatkowo 700 urządzeń o wartości 12 milionów złotych. To pokazuje jak 25 lat odcisnęło niezwykłe rzeczywiste „piętno” na lubelskich szpitalach – tych dla dzieci i tych dla seniorów – komentował Owsiak.

Wobec powracającej krytyki politycznej i oskarżeń o nadmierne koszty własne działania fundacji WOŚP sama nalega, by imprezy związane z przekazywaniem w użytkowanie sprzętu medycznego odbywały się z odpowiednim rozmachem, by zamknąć usta ewentualnym sceptykom. Przy okazji zaś Owsiak korzysta z okazji, by przedstawiać swoje poglądy na temat systemu organizacyjno-finansowego polskiej służby zdrowia jako takiej: – Kiedy mam swoje 5 minut, mówię wszystkim, że na całym świecie, nawet w tych najbogatszych krajach, udział organizacji pozarządowych w doposażaniu szpitali jest bardzo istotny. Tu nie ma miejsca na żadnego focha, wręcz przeciwnie – pokazujemy, że jako społeczeństwo potrafimy się dzielić. Wszelkiego rodzaju żądania różnych gamoni, że z naszych podatków powinniśmy mieć zapewnione wszystko, to utopijna bzdura – podkreśla szef WOŚP.

Nowoczesne oprogramowanie

Komplementując sam Lublin, Lubelszczyznę i trasę z Warszawy, Owsiak dodał przy okazji: „Ciągle w głowie mam to kurne… hasło, slogan wyborczy „Polska w ruinie”, a może dobrze, że mam, bo w ten sposób widzę, jak pięknie i nowocześnie potrafi Polska wyglądać. Dyrektor USD, Jerzy Szarecki, trzymał się jednak tematyki medycznej, zaznaczając, że nowy rezonans wzmacnia potencjał placówki, mającej znaczenie ponadregionalne. – To doskonały aparat do diagnozowania centralnego układu nerwowego, jamy brzusznej, miednicy i stawów, co jest szczególnie istotne dla dzieci chorych ontologicznie, z chorobami neurologicznymi czy reumatologicznymi. Poza tym jest wyposażony w nowoczesne oprogramowanie obsługujące takie badania, jak elastografia wątroby czy badania funkcjonalne mózgu – tłumaczy dr Magdalena Woźniak z Zakładu Radiologii Dziecięcej USD. Rocznie w placówce wykonywanych ma być ok 1,5 tysiąca badań diagnostycznych rezonansem magnetycznym. TAK