Rodzinne świętowanie 41. rocznicy Lubelskiego Lipca ‘80

Pogoda dopisała i w sobotnie popołudnie (24 lipca) do Ogrodu Saskiego ściągnęło wielu lublinian, by poczuć wiatr 80-tych lat, bo pod takim hasłem odbywał się tam festyn z okazji 41. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80.


Festyn zorganizowano dokładnie w 41. rocznicę zakończenia strajków Lubelskiego Lipca ‘80, które rozpoczęły się 8 lipca 1980 roku w WSK Świdnik, a następnie objęły największe zakłady pracy w Lublinie i trwały do 24 lipca. Ich najbardziej spektakularnym momentem był rozpoczęty 16 lipca strajk w lubelskiej lokomotywowni, gdzie kolejarze na trzy dni sparaliżowali całkowicie ruch na węźle Lublin, odblokowując go dopiero po osiągnięciu porozumienia z dyrekcją dotyczącego podwyżki płac, możliwości przeprowadzenia nowych, oddolnych wyborów do rady zakładowej i gwarancji bezpieczeństwa dla organizatorów strajku. Fala robotniczych protestów z Lubelszczyzny rozlała się na całą Polskę, a ich kulminacją były strajki na Wybrzeżu, zakończone podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem „Solidarności”, a w konsekwencji odzyskaniem przez Polskę niezależności i zmianami polityczno-ustrojowymi 1989 roku.

W 41. rocznicę zakończenie robotniczych protestów lublinianie całymi rodzinami przybyli do Ogrodu Saskiego, by przypomnieć sobie i pograć w zabawy „z tamtych lat”: w klasy, gumę, kapsle, hacele, rywalizować w konkursach z nagrodami i grze miejskiej „Lubelskie Lipce na przestrzeni dziejów”. Można było również wziąć udział w warsztatach tkania dywanów, czy robienia gniotków i kukiełek. Dla najmłodszych nie mogło zabraknąć malowania buziek i cukrowej waty. Festyn zakończyła zabawa „Zatańcz z nami pod gwiazdami” z koncertem zespołu AgaBand. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here