Rolki, wrotki, deskorolki i hulajnogi

Od 20 maja hulajnogi elektryczne i inne tego typu urządzenia są pojazdami. Zostały zdefiniowane w kodeksie drogowym, a ich użytkownicy zyskali prawa, jak i obowiązki. Pakiet zmian dotyczy też tzw. urządzeń wspomagających ruch, napędzanych siłą mięśni (np. rolki, wrotki, deskorolki).

Nowe przepisy jasno określają zasady korzystania z tego typu urządzeń. Od teraz kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub jezdni (ścieżką rowerową, a nie chodnikiem, powinni też poruszać się użytkownicy rolek, wrotek, deskorolek etc.). Hulajnogą elektryczną po chodniku można jechać tylko w przypadku, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Użytkownik musi jednak zachować ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez dzieci i młodzież w wieku od 10-18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają również kierowania hulajnogą po alkoholu, przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także precyzują z jaką prędkością należy się poruszać.

Dla użytkowników przewidziano również szereg kar. M.in. za rozmowę przez telefon (trzymany przy uchu) podczas jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł, za przewożenie zwierząt lub pasażera – 100 zł, za jazdę po spożyciu alkoholu: od 300 do 500 zł (w skrajnych przypadkach wyższą karę może orzec sąd), za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych – 100 zł. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here