Rosną młodzi filmowcy

Finałowi festiwalu towarzyszyły warsztaty i dyskusje o filmie

Znany i ceniony „Unia Film Festival”, czyli najlepszy po tej stronie Wisły festiwal krótkometrażowych filmów fabularnych w tym roku po raz pierwszy zorganizowany został jako wydarzenie ogólnopolskie. Nowością była także dodatkowa kategoria – animacja. Finał UFF i pokaz najlepszych filmów odbył się 6 kwietnia w lubelskim Centrum Kultury.


– Młodzież jak zwykle interesowała się bardzo różnorodną tematyką. W filmach pojawiała się m.in. tematyka samotności, co ciekawe, ukazująca nie tyle konflikt międzypokoleniowy, co problem samej młodzieży zamykającej się na kontakt ze starszym pokoleniem – mówi Justyna Malicka, koordynatorka Unia Film Festival, nauczycielka języka polskiego III LO. – W dokumentach pokazywano też np. własne pasje, tak nietypowe jak hokej pod wodą. Ciekawym dokumentem był też obraz o dwudziestoletniej dziewczynie poruszającej się na wózku, która na co dzień prowadzi normalne, pełne życie, pracując zawodowo – dodaje nauczycielka.
Jury w składzie: Katarzyna Maciąg, Michał Piepiórka, Andrzej Rusin, Krzysztof Rzączyński, Miłosz Sakowski oceniło dwadzieścia sześć filmów, w tym siedem animacji. – Ta formuła bardzo się sprawdziła. Otworzyliśmy się na Polskę i to przyniosło bardzo dobre efekty. Młodzież przyjechała do nas z Gdyni, Legnicy czy Piły – wyjaśnia Justyna Malicka.
– O konkursie dowiedziałam się z Internetu. Pomysł wzięcia w nim udziału podsunęła mi moja mama, która bardzo mnie wspiera w mojej filmowej pasji – mówi Karina Gomułka z Warszawy, autorka filmu „Trzask”. – Mój film to animacja, która traktuje o wycince drzew i przemijaniu. Choć nie planowałam tego, że stanie się on obecnie tak aktualny, to bardzo się cieszę, że mogłam poruszyć tak ważny temat – dodaje. Swoją przyszłość Karina na pewno wiąże z filmem. – Chciałabym przekazywać przez sztukę wartości i emocje, to bardzo dobra sprawa – wyjaśnia. (EM.K.)

Nagrody: Grand Prix zdobył film „Lubi, nie lubi” Julii Polkowskiej. II miejsce – „Grupa nieróbstwa” Anny Jakubowskiej. III miejsce – „ABI” i „Na ziarnku maku” Kacpra Olszewskiego. Najlepszym filmem z województwa lubelskiego została „Grupa nieróbstwa” Anny Jakubowskiej.
Nagroda indywidualna za montaż – „Livestream” dla Macieja Walaszka. Nagroda indywidualna za zdjęcia – „(Nie)wybraniec” dla Krzysztofa Łęczyckiego. Nagroda za wartość wizualną, „To tylko zabawki”. Wyróżnienia: film „Nieproszone myśli” Julii Polkowskiej, film „Chmury” Julii Darmetko, Julii Truszkowskiej i Natalii Wiszniewskiej, film „Trzask” Kariny Gomółki, film „Recepta na życie” Mariusza Korpala
Jury młodzieżowe w składzie: Agnieszka Bąk, Piotr Kamiński, Paweł Piątkowski, Michał Saczuk przyznało I Nagrodę, „Echo przeszłości”, Hannie Seroczyńskiej, Janowi Królikowskiemu. II nagrodę „Nieproszone myśli”, Julii Polkowskiej. III nagroda, „Livestream”, Maciejowi Walaszkowi.
Wyróżnienia: Za scenografię dla filmu „Tylko zabawki” MDK w Raciborzu (praca zbiorowa), za muzykę do filmu „Róża” dla Maksa Ziemińskiego, za film „Znajdziesz ich pod wodą” Mikołaja Żądło za oryginalny temat, za najlepszego bohatera – dla filmu „ABI” Kacpra Olszewskiego, za przesłanie dla filmu „człowiek zwyczajny” Anny Jakubowskiej oraz wyróżnienie dla Julii Polkowskiej za wrażliwość twórczą. Publiczności najbardziej spodobał się film „Rok życia” autorstwa Miłosza Karskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here