Rówieśnik niepodległej Polski

W dniu setnych urodzin dostojnego jubilata odwiedził burmistrz Waldemar Jakson, życząc panu Stanisławowi dużo zdrowia i pomyślności

Pan Stanisław Wróbel, mieszkaniec Świdnika, w minionym tygodniu obchodził setne urodziny. Pytany o receptę na długowieczność mówi z uśmiechem: – Trzeba cieszyć się życiem. Ja odmawiałem sobie tylko papierosów i alkoholu.


Seniora odwiedził burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, a także wręczył jubilatowi bukiet kwiatów, życząc mu wszelkiej pomyślności. Podczas wizyty podkreślił też, że urodziny pana Stanisława zbiegły się w czasie z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jest nam niezmiernie miło, że mamy takiego mieszkańca – mówił burmistrz.

Kolejne życzenia napłynęły od Zbigniewa Twaroga, szefa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Piaskach, który równocześnie poinformował 100-latka o znacznej podwyżce świadczeń emerytalnych związanej z osiągnięciem setnego roku życia.

Pan Stanisław Wróbel przyjechał do Świdnika w 1976 roku z Bystrzejowic. Pracował jako intendent w Szkole Podstawowej nr 1. Był bardzo lubiany przez uczniów i nauczycieli placówki. Nadal jest tam serdecznie wspominany, o czym świadczy zapowiedź urodzinowej wizyty szkolnej delegacji. Stulatek mieszka samotnie w jednym z bloków przy ul. Racławickiej.

Codziennego wsparcia udzielają mu najbliżsi sąsiedzi. Jak na swój wiek jest w bardzo dobrej kondycji. Przyznał, że nikt z jego rodziny nie dożył tak sędziwego wieku oprócz brata, który obecnie ma 92 lata. (mg)

Warto dożyć setki

Każdy, kto ukończył 100 lat, może liczyć na specjalne, tzw. honorowe świadczenie z ZUS, czy KRUS. Dodatek do emerytury jest naprawdę wysoki. W tej chwili wynosi 3731,13 zł brutto. Bonus jest wypłacany dożywotnio co miesiąc.

Emeryci lub renciści, którzy przeżyli sto lat, nie muszą występować o świadczenie. W ich przypadku ZUS lub KRUS sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek do ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Obecnie takie świadczenie w województwie lubelskim z ZUS pobiera ok. 70 osób, kolejnych 94 z KRUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here