Rozgrzali publiczność w śnieżną burzę

Aż 113 uczestników wzięło udział w piątek i sobotę 16 – 17 marca w przesłuchaniach Wojewódzkiego Konkursy Artystycznego 7.Talent – nie wystraszyła ich nawet potężna burza śnieżna, która w piątkowe popołudnie przeszła nad regionem. Szkolne show z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.


7. Talent już po raz ósmy organizuje VII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Farbiarskiej w Lublinie, wchodzące w skład ZS nr 11. Tegoroczna edycja konkursu zainspirowana jest jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W rywalizacji wzięła udział młodzież z całego regionu. Najlepsi zaprezentują się przed publicznością już 5 kwietnia podczas finałowego koncertu w Studio Koncertowym Radia Lublin. – Jak co roku uczestnicy dopisali i prezentowali bardzo wysoki poziom. Razem z komisją byliśmy w wielu przypadkach zauroczeni ich występami – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 11 w Lublinie. – Mieliśmy popisy muzyczne, wokalne, taneczne, było nawet show estradowe. Młodzież zaskakuje różnorodnymi pomysłami. To dla nas ogromnie budujące, bo widzimy że, naprawdę mamy dla kogo ten konkurs organizować. Nasi uczniowie również startują jako uczestnicy, ale z chęcią też kibicują wszystkim artystom, siedząc na widowni. To takie nasze małe święto szkoły – dodaje pani dyrektor.
Na scenie podziwiać można było w sumie 7 dużych zespołów muzycznych i tanecznych, 51 wokalistów z gimnazjów i ze szkół ponadgimnazjalnych, 5 popisów instrumentalnych, 1 występ – show estradowe oraz 4 popisy taneczne. – Nasza szkoła jest bardzo otwarta na utalentowanych młodych ludzi i chętnie ich zapraszamy, by pokazali swoje umiejętności – mówi Dorota Iwanicka-Przybysz, nauczycielka języka polskiego w VII LO, koordynator konkursu 7. Talent. – W skład Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego 7.Talent wchodzi również konkurs fotograficzny, literacki, plastyczny, a do części artystycznej i muzycznej mamy dołączoną wyjątkową kategorię pt. „Lata 20-ste, lata 30-ste” z okazji stulecia niepodległości Polski – wyjaśnia nauczycielka.
Chociaż, jak przyznają organizatorzy, młodzież coraz częściej wybiera utwory w języku angielskim, to nie zabrakło chętnych, by powrócić do repertuaru z dawnych lat i zmierzyć się z piosenkami Eugeniusza Bodo czy Hanki Ordonówny. Uczestnicy prezentowali całą paletę talentów. – Jesteśmy grupą działającą przy III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Nazywamy się „Henryk Polak and His Band”. Gramy muzykę rozrywkową. Naszym zespołem kieruje nauczyciel języka angielskiego – wyjaśnia Dominika, wokalistka zespołu, który wziął udział w eliminacyjnych przesłuchaniach. W skład grupy wchodzą jeszcze: Piotrek, grający na gitarze elektrycznej, Mateusz – na basie, Czarek na perkusji i sam Henryk Polak grający na gitarze elektroakustycznej. – Dziś przygotowałam piosenkę pt. „Pracować będzie lżej” z filmu „Zaczarowana”. Na bajkowy występ namówiła mnie nauczycielka śpiewu pani Anika Chlebik. Śpiewam w szkolnym chórze, a styczność z muzyką miałam też w szkole muzycznej, bo od pierwszej klasy gimnazjum uczyłam się gry na skrzypcach – mówi Kamila Frączek, 18-letnia uczennica lubelskiego Liceum Śródziemnomorskiego. W tym roku, z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, do całego konkursu dołączono również kategorię literacką „Życzenia dla Niepodległej”. Jego fotograficzną część stanowi temat „Pocztówka dla Niepodległej” a plastyczne prace poświęcone mają być „Plakatowi – 100 lat Niepodległej”.
Jury w tym roku obradowało w składzie: Marek Rycak– przewodniczący, dziennikarz redakcji muzycznej Rozgłośni Radio Lublin, dr Tomasz Momot – polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, Małgorzata Markowska – dyrektor Zespołu Szkół nr 11 w Lublinie, Natalia Wilk – wokalistka, instruktor muzyczny, Jerzy Oleszczyński – trener tańca I klasy, sędzia międzynarodowy tańca towarzyskiego, Prezes Okręgu Polskiego Towarzystwa Tanecznego.
Laureaci wszystkich kategorii odbiorą nagrody i zaprezentują się podczas gali finałowej konkursu, która odbędzie się 5 kwietnia. (EM.K.)

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: Kategoria wokalna: I miejsce: Weronika Suszek, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” w Puławach. II miejsce ex aequo: Joanna Dołba, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie i Zuzanna Popik, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Józefa Dechnika. III miejsce: Aleksandra Maciejewska, Szkoła Podstawowa w Nowodworze. Wyróżnienia: Agata Zając, Stowarzyszenie „Dwójka” w Puławach. Amelia Panas i Szymon Bożek, Ognisko Muzyczne w Świdniku, instruktorzy: Zespół „Szóste Brzmienie” w składzie: Emilia Jastrzębska, Kinga Kołtyś, Klaudia Mirosław, Oliwia Kwiatkowska, Weronika Wójtowicz, Natalia Mirosław, Iga Pyśkiewicz, Stowarzyszenie „Dwójka” w Puławach. Kategoria taniec: I miejsce: Paulina Sidor i Daniel Gołębiowski, Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Wyróżnienie: Zespół w składzie: Oliwia Gańska, Iga Arciszewska, Karina Wach, Estera Wardak, Sara Guias, Wiktoria Karczmarska, Natalia Czerniak, Centrum Kultury w Łęcznej. Kategoria lata dwudzieste, lata trzydzieste: I miejsce: Natalia Marczuk, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. II miejsce: Hanna Kuźniarska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Orląt Lwowskich w Tomaszowie Lubelskim. Kategoria popis instrumentalny: Wyróżnienia: Grzegorz Przybysz, Liceum Śródziemnomorskie w Lublinie, Krzysztof Dawidowicz, Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Kacper Kołodziejczyk, Szkoła Muzyczna CASIO w Tomaszowie Lubelskim. Kategoria show estradowe: Wyróżnienie: Kacper Książek i Oliwia Mikita, VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Lublinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here