Rudera przy Szkolnej ma przestać straszyć

ul. Szkolna

Miasto zapowiada remont kamienic przy ul. Obłońskiej 14 i Szkolnej 15. Zwłaszcza ta druga nieruchomość przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Do odmiany jej oblicza jednak droga jeszcze daleka, ale kciuki za powodzenie tej operacji ściskają wszyscy chełmianie, którzy ze wstydem spoglądają na ruderę stojącą w samym centrum miasta.

Kamienica przy ulicy Obłońskiej 14, nieopodal urzędu skarbowego, przynajmniej wizualnie jest w lepszym stanie, ale nadzór budowlany stwierdził, że budynek grozi zawaleniem. Miasto jest jego stuprocentowym właścicielem i poza względami finansowymi nie ma innych poważniejszych przeszkód, by ruszyć z jego remontem.

Gorzej jest z kamienicą na rogu Szkolnej i Młodowskiej. W tym przypadku miasto jest częściowym udziałowcem obiektu, dlatego – zanim będzie mogło wykonać tu jakiekolwiek prace – musi stać się właścicielem całości.

Jak informuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm, prowadzone są działania w tym kierunku.

– Została podpisana umowa przedwstępna, natomiast ostateczna umowa, jeżeli nie pojawią się żadne przeszkody, zostanie podpisana podczas tegorocznych wakacji – mówi D. Zieliński.

W obu budynkach docelowo mają powstać mieszkania komunalne, ale zanim to się stanie, będą musiały one przejść gruntowną przebudowę. Koszt tych prac dziś trudno jeszcze oszacować. Obecnie na mieszkania od miasta, również te socjalne, oczekuje w sumie 171 rodzin. (w)

ul. Obłońska