Ruszył maturalny maraton

Do pisemnej matury z języka polskiego  na poziomie podstawowym w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie przystąpiło niemal 200 uczniów, 26 maturzystów wybrało egzamin na poziomie rozszerzonym

4 maja rozpoczął się maturalny maraton. Do pisemnego egzaminu z języka polskiego przystąpiło ponad 22 tysiące absolwentów szkół średnich z naszego regionu.


Na maturę z polskiego na poziomie podstawowym uczniowie mieli 170 minut. Maksymalnie uzyskać mogą 70 punktów. Zdawało ją 17 200 osób. Niemal 5000 osób przystąpiło do egzaminu ponownie, chcąc poprawić swoje wyniki z ubiegłych lat. Na poziomie podstawowym uczniowie musieli napisać wypracowanie dotyczące fragmentu z „Lalki” Bolesława Prusa i odpowiedzieć na pytanie: „Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Do wyboru była też interpretacja wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają” z tomiku „Adwent”.

W poniedziałek 7 maja tegorocznych maturzystów czeka egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Następne dni to: wtorek – język angielski, poziom podstawowy, środa: matematyka – poziom rozszerzony; czwartek: biologia (podstawa i rozszerzenie,); piątek – wiedza o społeczeństwie (oba poziomy). W kolejnych tygodniach maturzyści zdawać będą fizykę i astronomię, geografię, chemię, historię oraz języki obce.

Matury potrwają do 25 maja. Terminy egzaminów ustnych szkoły ustalają indywidualnie. Na wyniki maturzyści poczekają do 3 lipca. W dwóch lubelskich liceach: I LO im. S. Staszica i Prywatnym LO im. I.J. Paderewskiego dodatkowo od końca kwietnia trwają matury międzynarodowe. (EM.K.)