Są chlubą i dumą regionu

Prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego oraz Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie – to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Prestiżowe tytuły przyznano już po raz 22!


Laureatów edycji za 2020 rok poznaliśmy podczas uroczystej gali, która w sobotni wieczór odbyła się w Centrum Spotkania Kultur. Tradycyjnie już wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: firma, instytucja i osoba. W tym roku były także statuetki specjalne, które otrzymały nasze olimpijki z Tokio, złota i srebrna medalistka Małgorzata Hołub-Kowalik z AZS UMCS, jej klubowa koleżanka, brązowa medalistka w rzucie młotem Malwina Kopron oraz Aleksandra Mirosław z KW Kotłownia, która we wspinaczce sportowej zajęła czwarte miejsce.

Tytuły i statuetki „Ambasadora” przyznawane są wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie województwa lubelskiego w kraju i poza jego granicami. Dotychczas uhonorowano w ten sposób ponad 60 ambasadorów: artystów, sportowców, naukowców, a także instytutów naukowych, szkół wyższych, szpitali, muzeów, czy przedsiębiorstw regionu, będących liderami w swoich branżach i osiągających spektakularne sukcesy.W tym roku kapituła honorowa konkursu, w skład której weszli: Zarząd Województwa Lubelskiego, a także przewodniczący Sejmiku Województwa oraz przedstawiciele mediów nie miała łatwego zadania. Do konkursu za 2020 rok zgłoszonych zostało kilkunastu kandydatów. Ostatecznie do każdej z kategorii nominowano po trzy kandydatury.

Tytuł Ambasador Województwa Lubelskiego 2020 w kategorii „firma” zdobyła Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie, pozostawiając w pobitym polu nominowane „GEOMAX” Misztal – Stateczny z Opola Lubelskiego i ERKADO z Gościeradowa.

– To wielka rzecz, wielka sprawa dla naszej firmy. W przyszłym roku obchodzimy 70-te urodziny, tym bardziej jest to dla nas bardzo ważne wyróżnienie – mówił odbierając nagrodę dla Pszczółki Grzegorz Wróbel, pełniący obowiązki prezesa lubelskiej fabryki, której słodkości trafiają do kilkudziesięciu krajów na świecie.

Ambasadorem w kategorii „instytucja” została Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego. W tej kategorii nominowane były jeszcze Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada Litpolukrbrig im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego oraz Speedway Lublin.

Prof. dr hab. Zdzisław Targoński, prezes OŚ AZS WL odbierając statuetkę zwrócił uwagę, że lubelski AZS także czeka wkrótce piękny jubileusz. – Bardzo serdecznie dziękuję za tak wspaniałe wyróżnienie z okazji 100-lecia AZS-u. Dziękuje w imieniu obecnych członków AZS, a także tych którzy tworzyli ten AZS, a później w nim działali – mówił prof. Zdzisław Targoński przypominając że AZS Lublin powstał w 1922 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jako piąty AZS w Polsce.

W kategorii „osoba” tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego 2020 otrzymał prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK 1, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, a w czasie pandemii COVID-19 członek Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów. Nominowani w tej kategorii byli także prof. dr hab. Konrad Rejdak, wybitny ekspert w dziedzinie neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski, naukowiec, przedsiębiorca, wizjoner, założyciel grupy InPhoTech i prezes zarządu spółki InPhoTech – wiodącej polskiej firmy technologicznej wdrażającej do przemysłu innowacyjne rozwiązania fotoniczne i światłowodowe.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To jest olbrzymi zaszczyt. Jeżeli spojrzymy na listę z tych ostatnich 22.edycji tego wydarzenia to naprawdę znalezienie się na tej liście jest olbrzymim zaszczytem – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz odbierając prestiżowe wyróżnienie. – Traktuje to wyróżnienie jako również swego rodzaju podziękowania dla całej rzeszy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich, którzy byli zaangażowani w pracę i walkę z Covid 19 – dodał prof.Tomasiewicz. Galę Ambasador Województwa Lubelskiego 2020 uświetnił występ zespołu Pectus. BS