Są pieniądze na fotowoltaikę

Gmina Wola Uhruska zyskała dofinansowanie do projektu polegającego na montażu w gospodarstwach indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Problem w tym, że zmienił się sposób finansowania takich inwestycji, więc urzędnicy najpierw będą musieli uzyskać zgodę wszystkich 67 uczestników projektu.

Projekt złożony przez gminę Wola Uhruska dość nieoczekiwanie zyskał dofinansowanie. Zakłada on montaż 67 instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach indywidualnych, które będą działać na zasadzie prosumenckiej, a więc bez możliwości sprzedaży nadwyżki prądu do sieci. Jak mówi wójt Jan Łukasik, zmienił się sposób finansowania tego typu inwestycji. – Chodzi o to, że instalacje montowane na gruncie lub na budynkach gospodarczych będą obciążone wyższym, 23-procentowym VAT-em, którego nie można odzyskać. Z kolei te usytuowane na dachach budynków mieszkalnych są obciążone jedynie 8-procentowym podatkiem – tłumaczy Łuksik.

– W związku z wyższymi kosztami musimy wystąpić do wszystkich uczestników programu z pytaniem o zgodę na zwiększoną wartość udziału własnego. W przypadku, gdy baterie będą zamontowane na mieszkaniu, udział własny takiego mieszkańca wyniesie ok. 25 procent wartości instalacji. Ci, którzy chcą je umieścić na gruncie lub na budynkach gospodarczych muszą być w stanie zapłacić ok. 31 procent wartości instalacji. Jeżeli uzyskamy zgodę większości uczestników, przystąpimy do realizacji programu. Wystąpimy jedynie o wydłużenie czasu jego realizacji do końca października 2019 r – dodaje wójt. (bm)