Sąd otwiera się na ludzi

Już 23 maja przypada symbolizujący niezależność i niezłomność sędziów w dochodzeniu do prawdy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji Sąd Rejonowy w Chełmie zaprasza na „Dzień otwarty wymiaru sprawiedliwości”, w ramach którego każdy będzie mógł zwiedzić budynki sądu, uczestniczyć w jawnych posiedzeniach, a pracownicy wszystkich szczebli będą udzielać interesantom wszelkich dostępnych informacji.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto, upamiętniające włoskiego bohatera – Giovanniego Falcone. Słynny sędzia śledczy, 23 maja 1992 roku, został zamordowany przez sycylijską mafię. Razem z nim zginęła jego żona, sędzia Francesca Morvillo oraz chroniący ich policjanci (mafia wysadziła w powietrze prawie 100 m autostrady przy pomocy 350 kg materiałów wybuchowych). Z kolei najbliższy współpracownik Falconego, sędzia Paolo Borsellino, został zamordowany w podobny sposób dwa miesiące później.

To oni doprowadzili do największego w historii procesu członków mafii, w którym w roku 1987 skazano 362 gangsterów. Stali się symbolami bezkompromisowej walki o sprawiedliwość. Organizowany od 2013 roku na ich cześć Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma uczcić wszystkich, którzy w imię sprawiedliwości byli lub są gotowi poświęcić wszystko. Inicjatorem Dnia jest Europejskie Stowarzyszenie MEDEL „Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności”, do którego należy. kilkanaście organizacji sędziowskich i prokuratorskich z Polski i Europy. (opr. pc)