Sadzą drzewa, testują fontannę-cacko

Trwają ostatnie prace przy nawierzchni i nasadzeniach na placu Litewskim. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, nowy plac zostanie oddany do użytku w połowie roku.
– Na obecnym etapie wykonawca koncentruje się głównie na układaniu i fugowaniu nawierzchni kamiennych oraz pracach związanych z przygotowaniem podłoża pod nasadzenia nowej roślinności, układaniu instalacji i regulacji automatyki fontann. Trwa dostawa i montaż wyposażenia placu, a także nasadzenie drzew i krzewów. Tworzone są trawniki i kwietniki. Zakres prac obejmuje także podłączenia urządzeń sanitarnych (zdroje uliczne, hydranty), montaż urządzeń technologicznych dla fontann, rozbudowę monitoringu miejskiego, montaż opraw i uruchomienie iluminacji – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.
Końcówkę prac budowlanych widać również na dwóch mniejszych placach, Krąpca i Czechowicza. – Na obszarze  placu Krąpca wykonane są już podłoża pod przyszłe chodniki. Trwa układanie sieci oraz nawierzchni.  Plac Czechowicza ma już podciągnięte instalacje pod iluminację pomnika, pozostał jeszcze montaż i regulacja opraw oraz pielęgnacja oraz nasadzenie zieleni – dodaje Bobowska.

Plac ma zachwycać

Koniec prac budowlanych mija z końcem kwietnia. Następnie rozpoczną się odbiory inwestycji. – Oddanie placu do użytku planowane jest na pierwszą połowę tego roku. Liczymy na korzystną aurę pogodową i ukończenie nawierzchni kamiennych do końca kwietnia – dodaje Bobowska. – Wykonano już całość prac dotyczących szaletu. Żelbetowe murki wokół donic na drzewa są obkładane płytami kamiennymi i układane są na nich drewniane siedziska. Trwa dostawa i montaż kamiennych elementów małej architektury na obszarze ciągów pieszych i pieszo-jezdnych.
Miejsce ma zachwycać nie tylko zielenią, ale i światłem. Oprawy oświetleniowe pojawią się nie tylko na słupach, ale również przy pomnikach i fasadach kościoła Kapucynów czy zabytkowych pałaców, obecnie w posiadaniu UMCS (Wydział Politologii, Instytut Psychologii). Na placu Krąpca oświetlony zostanie pałac Czartoryskich.

Zamawiają obsługę fontann

Ozdobą placu będzie rozdzielona na dwie niecki fontanna multimedialna. Umożliwi ona wyjątkowe pokazy, wykorzystujące połączenie światła, wody, dźwięku, a także obrazów. Do tego dojdzie rząd siedmiu pomniejszych fontann zakończony główną, tzw. spiralną, przy hotelu Europa.
Do utrzymanie wszystkich wodotrysków miasto zamawia właśnie firmę. Przez rok, w tym w okresie zimowym, zajmie się ona utrzymaniem ich w należytym stanie technicznym, serwisem, kontrolą eksploatacji, przygotowaniem do pokazów. Otwarcie ofert nastąpi 9 maja.
Od miesięcy lublinianie podpatrują przebudowę placu Litewskiego. Przestrzeń od ul. Kołłątaja wyłączono z ruchu kołowego, tworząc pasaż dla pieszych, a faktycznie przedłużenie deptaka Krakowskiego Przedmieścia.
Powstała tam już alejka nowych drzew, z ławkami i oświetleniem wzdłuż nowej promenady. W kilku punktach zamocowano już u-kształtne stojaki rowerowe. Przy alejkach  zostanie zamontowane tzw. inteligentne oświetlenie parkowe rozświetlające się i przygasające dzięki czujnikom ruchu.
Koszt przebudowy placu Litewskiego wyniesie ok. 49 mln złotych. BARTŁOMIEJ CHUDY