Sadzili drzewa, wykopali pocisk

W lesie niedaleko Sobiboru (gm. Włodawa) pracownicy sadzący drzewa odkryli pochodzący z czasów II wojny światowej pocisk artyleryjski. Policjanci zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu, zaś saperzy bezpiecznie go usunęli. To już kolejny tego typu artefakt odkryty w lasach powiatu włodawskiego.

– W poniedziałek (28 października) dyżurny włodawskiej komendy został powiadomiony o znalezionym pocisku artyleryjskim przez osobę nasadzającą las na zlecenie Straży Leśnej w miejscowości Sobibór – opowiada Kinga Zamojska-Prystupa z KPP we Włodawie. – Skierował na miejsce policjantów z włodawskiej komendy, którzy zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do znaleziska.

Saperzy rozpoznali niewybuch jako pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej i bezpiecznie go usunęli. Pocisk był sporych rozmiarów. Miał 70 centymetrów długości. Pamiętajmy, że nasze lasy i ziemie kryją w sobie wiele pamiątek z dawnych czasów. Z uwagi na skorodowanie mogą wybuchnąć od niewielkiego wstrząsu, a nawet przy zwykłym dotyku.

Aby nie doszło do tragedii muszą się nim zajmować jedynie fachowcy. W każdym przypadku, gdy znajdziemy przedmiot przypominający granat lub pocisk – nie należy go dotykać, a tym bardziej samodzielnie wykopywać lub wyciągać z ziemi. O każdym przypadku znalezienia niewybuchu lub niebezpiecznego przedmiotu należy poinformować Policję – telefon 112 – przestrzega Zamojska-Prystupa. (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here