Samochody dla najlepszych

Dwóch rolników z gminy Hanna od kilkunastu dni jeździ nowiutkimi Skodami Rapid. To nagrody za zajęcie pierwszych miejsc w konkursie „Gospodarstwo Roku 2016” organizowanym przez spółdzielnię mleczarską Spomlek. W plebiscycie wyróżniono też trzeciego mieszkańca tej gminy, który za 5. miejsce otrzymał sprzęt AGD.

Trzy samochody osobowe, quady i skutery trafiły do hodowców bydła – dostawców mleka do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, która docenia pracę rolników, a cenne nagrody są wyrazem uznania i zachętą do wytężonej pracy przez cały rok. Najlepszym dostawcą w kategorii Gospodarstwo Małe (dostawy od 50 tys. do 200 tys. l mleka rocznie) został Andrzej Haponiuk z Holeszowa (gm. Hanna). Pierwsze miejsce w kategorii Gospodarstwo średnie (dostawy do 360 tys. l mleka rocznie) przypadło w udziale Janowi Ignatiukowi z Hanny. W tej kategorii sklasyfikowano też gospodarstwo Piotra Waszczuka z Hanny, które zdobyło piąte miejsce. Nagrodą dla najlepszych gospodarzy były nowiutkie Skody Rapid.
W tegorocznej edycji plebiscytu wzięło udział 1200 gospodarstw. Przez 12 miesięcy, od kwietnia 2016 roku do marca 2017 roku, poddawane były one weryfikacji. Punkty przyznawano za jakość mleka i jego parametry, wydajność mleczną, współpracę z działem zaopatrzenia rolników. Liczył się również staż dostaw mleka do spółdzielni. Zmagania zostały podzielone na cztery etapy. Po każdym z nich odpadało 25% gospodarstw z najniższą liczbą punktów. Do półfinału weszło 20 gospodarstw z każdej grupy, z której została wyłoniona finałowa piątka.
Finałowe gospodarstwa odwiedziła komisja konkursowa, która dokonała oceny, między innymi pod kątem innowacyjnych rozwiązań, parku maszynowego oraz stanu sanitarno – higienicznego gospodarstw. – Wybór nie był łatwy, gdyż z roku na rok widać jak nasze gospodarstwa się rozwijają, jak dbają o zaplecze paszowe i unowocześniają obory. Finaliści postawili sobie nawzajem bardzo duże wyzwanie. Komisja musiała wyznaczyć ostateczną kolejność, ale już sam fakt znalezienia się w tym elitarnym gronie to spore osiągnięcie i powód do dumy – mówi Agnieszka Kamela, dyrektor skupu surowca oraz członek komisji konkursowej.
Całoroczne zmagania konkursowe członków Spomleku zakończyły się 27 kwietnia uroczystą galą na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim, podczas której zwycięzcom wręczono nagrody – Skody Rapid, quady, skutery i sprzęt AGD.
– Jestem niezmiernie dumna, że aż trzy gospodarstwa z naszej gminy wiodły prym w tym konkursie – mówi wójt, Grażyna Kowalik. – Ich sukces jest wyznacznikiem ciężkiej pracy, ale też znakomicie przyczynia się do promocji naszych terenów. Ich dokonania będą omówione na najbliższej sesji RG, na którą zwycięzcy zostaną zaproszeni – dodaje Kowalik. (bm)