Samolotem na Sal

Już w tę sobotę, 17 marca o godz. 18, w DeCaffencji odbędzie się 55. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników. Tym razem organizatorzy zabiorą gości do Republiki Zielonego Przylądka, a nad bezpieczeństwem będzie czuwał pilot LOT-u.

W pierwszej części spotkani kapitan Roman Karbolewski (pilot LOT-u, wykładowca i szef szkolenia w chełmskim PWSZ, instruktor, egzaminator w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego) zaprezentuje funkcjonowanie samolotu i wyjaśni, jak to jest możliwe, że 90-tonowy „potwór” podrywa się w powietrze, leci od kilku do kilkunastu godzin i gładko ląduje na lotnisku oddalonym o wiele kilometrów w określonym miejscu i o określonej porze. Zaprezentuje też kokpit współczesnego samolotu oraz przykładowy plan dużego lotniska.
Z kolei w drugiej części organizatorzy przeniosą wszystkich na wyspę Sal z Republiki Zielonego Przylądka. – Te bezludne wyspy odkryli w roku 1462 Portugalczycy i od tego roku zaczęli je zasiedlać. To wulkaniczne wyspy, na których zimne pasaty z wielką mocą wieją praktycznie przez cały rok i bardzo trudno znaleźć tam choćby dzień bez wiatru. Przymiotnik „zielony” nie powinien się wcale kojarzyć z dużą liczbą roślinności – opowiadają organizatorzy.
Na uczestników spotkania czeka jeszcze jedna niespodzianka. Będą mogli spróbować catchupy, czyli narodowej potrawy Wysp Zielonego Przylądka, którą wypromowała Cesaria Evora, jedna z najbardziej znanych mieszkanek tego kraju.
Wstęp bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w DeCaffencji konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (nr tel 508 788 878). Zapraszamy. (opr. pc)