Samorządowa tarcza antykryzysowa

Prezydent Jakub Banaszek szykuje samorządową tarczę antykryzysową dla chełmskich przedsiębiorców. Konkretów nie przedstawił. Samorząd, poza zwolnieniem z czynszu za wynajem miejskich lokali usługowo-handlowych oraz umorzeniem lokalnych podatków, zbyt wielu możliwości jednak nie ma.

Możliwości wsparcia samorząd ma ograniczone. Prezydent już w połowie marca podjął decyzję, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w lokalach handlowo-usługowych należących do miasta, mogą ubiegać się o zwolnienie z opłaty czynszowej. Kolejnym krokiem może być umorzenie drugiej raty, ewentualnie odłożenie należności w czasie, podatku od nieruchomości czy środków transportowych, której płatność wypada na 15 maja br. Urzędnicy mogą też merytorycznie wesprzeć przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy nie do końca rozumieją przyjętą przez sejm tarczę antykryzysową, a takich osób nie brakuje, w przygotowaniu wniosków o rządowe wsparcie.

W czwartek prezydent Banaszek zorganizował robocze spotkanie z udziałem szefów klubów rady miasta, radnych niezależnych i przewodniczącego rady Longina Bożeńskiego. W zebraniu uczestniczyli radni: Piotr Krawczuk vel Walczuk, Stanisław Mościcki, Piotr Malinowski, Mariusz Kowalczuk, Marek Sikora. Zabrakło Kamila Błaszczuka, który przewodniczy klubowi radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Spotkanie miało charakter nieoficjalny, sondażowy – mówi jeden z radnych. – Zgodziliśmy się wszyscy, że na tym etapie nie będziemy wypowiadać się publicznie o szczegółach. Prezydent podkreślał, że zależy mu, by polityka w tej konkretnej sprawie zeszła na margines. Na kolejnym spotkaniu ma oficjalnie przedstawić plan pomocy przedsiębiorcom i dalszego funkcjonowania miasta. (s)