Samorządowcy świętowali

Prawie 300 osób wzięło udział w Wojewódzkim Dniu Samorządowca. Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni przyjechali w czwartek do Lublina z całego regionu. Uroczystość odbyła się z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, który upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w 1990 roku.


– Samorządy są siłą naszego kraju. Troska o małe ojczyzny przekłada się na to, jak żyje się nam wszystkim. Realizujecie inwestycje i aktywizujecie lokalne społeczności, dlatego waszą pracę w ostatnich latach pozytywnie oceniło blisko 70% mieszkańców – mówił do samorządowców marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.
Marszałek podsumował wykorzystanie środków unijnych w poprzednich perspektywach. W sumie od 1999 roku do 2017 roku województwo lubelskie w ramach środków UE otrzymało dofinansowanie w kwocie aż 31 mld złotych!
Gościem uroczystości byli prof. Igor Zachariasz, który mówił o przyszłości samorządu terytorialnego w świetle doświadczeń polskich i zagranicznych oraz prof. Paweł Czechowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który podsumował spotkanie.
– Reforma samorządowa to jedna z reform, która się udała. To filar państwa polskiego – stwierdził prof. Czechowski.
O swoich doświadczeniach w codziennej pracy w samorządzie mówili także starosta lubelski, Paweł Pikula, który pełni obecnie funkcję przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego oraz burmistrz Opola Lubelskiego, Dariusz Wróbel oraz wójt gminy Zamość, Ryszard Gliwiński.
Wojewódzki Dzień Samorządowca był okazją do wręczenia pamiątkowych dyplomów. Otrzymali je prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni, którzy pełnią swoje funkcje nieprzerwanie od 2002 roku. W sumie wyróżnienie otrzymało 75 samorządowców, w tym Paweł Pikul, starosta lubelski oraz wójtowie gmin w powiecie lubelskim: Jacek Anasiewicz (Głusk) i Andrzej Dąbrowski (Strzyżewice).
– Pełnicie swoje funkcje dzięki mieszkańcom, to oni darzą was zaufaniem od wielu lat. Dla nas samorządowców to jedno z największych wyróżnień, jakie może nas spotkać w zawodowym życiu – mówił marszałek Sławomir Sosnowski gratulując wyróżnionym.