Samotność 60 +

Pani Ewa - jedna z wolontariuszek Stowarzyszenia mali Bracia Ubogich – i jej podopieczne

W Lublinie jest ich 67 tysięcy, w Świdniku 10 tys. Zadziwiająco często mieszkają na najwyższych piętrach bloków bez windy. Wokół nich żyją setki ludzi, ale, poza sąsiedzkim “dzień dobry”, często nie mają z kim zamienić słowa. To seniorzy. Kiedy rozpoczynają emeryturę często czują zagubienie, wpadają w próżnię towarzyską, zaczynają podupadać na zdrowiu, bliscy odchodzą, dzieci żyją problemami swoich rodzin, a świat pędzi do przodu. Coraz trudniej zejść z czwartego piętra. Tak rodzi się samotność 60+…

Dobrym sposobem na płynne przejście od aktywności zawodowej do innych form uczestniczenia w życiu społecznym jest działalność wolontariacka. Jest ona  skuteczną metodą przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w tym również – przeciwdziałaniu własnej samotności. Dzięki aktywności, zwłaszcza na rzecz innych ludzi, człowiek czuje, że nadal jest ważny i potrzebny. Osoby rozpoczynające emeryturę nadal dysponują potencjałem, który często nie wiedzą, jak wykorzystać w nowej dla nich rzeczywistości.

– Lublin daje ku temu coraz więcej możliwości. Osoba będąca na emeryturze jest wymarzonym kandydatem na wolontariusza – dysponuje ogromnym doświadczeniem życiowym i zawodowym oraz, co nieocenione, wolnym czasem – mówi Katarzyna Kasperek, koordynatorka wolontariatu ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Nasze stowarzyszenie nieustannie potrzebuje w Lublinie i Świdniku takich wolontariuszy, by wspólnie z nimi wspierać innych seniorów; tych, którzy sami nie są już w stanie zaspokoić własnych potrzeb społecznych. Wolontariat w mbU polega na regularnych, cotygodniowych odwiedzinach starszej osoby, która czuje się samotna.

Wolontariuszem Stowarzyszenia może zostać osoba powyżej 18 roku życia. Jednak seniorzy coraz częściej pytają o Wolontariusza w dojrzałym wieku, który, tak jak oni, ma pokaźny bagaż życiowego doświadczenia; patrzy na świat i życie z podobnej perspektywy. W mbU już co dziesiąty wolontariusz ma powyżej 60 lat. Są nawet takie przypadki, że wolontariusz jest starszy od swojego wiekowego podopiecznego!

Wolontariat senioralny

Dlaczego, zamiast zająć się własnymi sprawami, problemami czy kłopotami zdrowotnymi, osoby na emeryturze postanawiają pomagać innym? Dlaczego decydują się na długoterminowy wolontariat towarzyszący?

– Bo się nie myśli o własnych latach i troskach. Towarzystwo drugiej osoby daje radość, satysfakcję. W Stowarzyszeniu zawiązują się przyjaźnie. Wolontariat pokazuje mi, że mam możliwości. To również dobry sposób na nudę – odpowiada 69-letnia pani Zosia, od 7-lat wolontariuszka Stowarzyszenia.

Czego potrzebują seniorzy objęci wsparciem mbU?  “życzliwej OBECNOŚCI” i relacji z drugim człowiekiem. Znamienne i chwytające za serce są słowa 90-letniej pani Walerii, od niedawna naszej podopiecznej. Podczas pierwszego spotkania ze swoją wolontariuszką Anią powiedziała: “Zostaw na stole filiżankę, żebym dłużej pamiętała, że miałam gości”. Niektórzy nasi podopieczni tak bardzo czekają na spotkanie z wolontariuszem, że przez kilka dni przygotowują się do cotygodniowych odwiedzin. Z radością obserwujemy, jak na nowo zaczynają dbać o siebie, ubierać się “wyjściowo”, sprzątać zaniedbywane dotąd mieszkanie. Nie ma dla nas znaczenia, czy człowiek cierpi na samotność z powodu niesprawności, śmierci bliskich czy własnych wyborów życiowych. Nikogo nie oceniamy” – mówi Katarzyna Kasperek.

Obecnie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspiera w Lublinie i Świdniku ponad 100 osób powyżej 60 roku życia, w całej Polsce – ponad pół tysiąca. Każda z osób objętych wsparciem Stowarzyszenia “otrzymuje” swojego wolontariusza, a nierzadko przyjaciela, który co tydzień przyjdzie na wspólna herbatkę, wysłucha historii z dawnych lat, opowie o tym, co słychać w świecie, będzie pamiętał o imieninach, zabierze na Stowarzyszeniową Wigilię, spacer, a kiedy trzeba – wesprze.  Podopiecznym może zostać każda samotna osoba powyżej 60 roku życia. Zgłaszać się można telefonicznie pod nr 81 538 26 01.

– Starszych i samotnych osób stale przybywa. Proces starzenia się społeczeństwa będzie jeszcze przyspieszać. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stara się objąć wsparciem każdego potrzebującego bliskiej osoby seniora, a do tego potrzebni są nowi wolontariusze – mówi K. Kasperek.  – Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszym wolontariatem. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 81 538 26 01 lub przez stronę internetową www.malibracia.org.pl Mamy wypracowane sposoby na taki dobór Wolontariusza i Podopiecznego, żeby z dużą dozą prawdopodobieństwa móc stwierdzić, że ich znajomość będzie się pięknie rozwijać – dodaje.

K

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here