Sanktuarium i dotacje

Na realizację różnych projektów w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej przeznaczono ostatnio spore dotacje. Parafia złożyła kolejne cztery wnioski, m.in. na dokończenie elewacji i remont schodów wiodących do bazyliki.

Dzięki dotacjom z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego od dwóch lat trwa, etapami, wymiana elewacji na budynku Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. W ubiegłym roku parafia pozyskała na to 450 tys. zł. To było jedno z większych ministerialnych dofinansowań na tego typu przedsięwzięcia w województwie lubelskim. Ale pieniędzy i tak nie wystarczyło na cały zakres prac.

Parafia złożyła kolejne cztery wnioski na dofinansowania różnych projektów. Jeden z nich dotyczy kontynuacji wymiany elewacji i badań w kryptach (do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego), drugi – termomodernizacji (do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Kolejny ze wniosków złożono w związku z planowanym remontem wiodących do świątyni schodów przy bramie od strony ul. Lubelskiej.

To ważna inwestycja, bo stopnie są w kiepskim stanie technicznym. Przypomnijmy, że ponad dwa lata temu podczas remontu muru w pobliżu tych schodów natrafiono na szczątki ludzkie pochodzące z osiemsetletniego cmentarza szkieletowego. Wtedy nikt z naukowców nie spodziewał się takiego odkrycia, ale teraz pewnie będą mieli na uwadze taką ewentualność.

Poza wymianą elewacji, w ramach osobnego projektu w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej, zamontowano kilka miesięcy temu system sygnalizacji pożarowej, wart 150 tys. zł. Ta kosztowna instalacja zabezpiecza obiekty przed rozprzestrzenianiem się ognia i umożliwia sprawną ewakuację osób. Pozwala wykrywać zagrożenie pożarowe, sygnalizować je i powiadamiać o nim właściwe służby, ale musi być podłączona do tzw. „centrali”. Ks. Andrzej Sternik, proboszcz Sanktuarium, mówi, że wkrótce to nastąpi. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here