Sawin czeka na budżet

Gmina Sawin jako jedna z nielicznych nie ma uchwalonego budżetu na 2021 rok. Wójt Dariusz Ćwir planuje, że rada gminy tym tematem zajmie się w ostatnich dniach stycznia br. Wiadomo natomiast, że najważniejszymi tegorocznymi inwestycjami będą budowa wodociągu i dróg.

Ze względu na pandemię koronawirusa termin uchwalenia budżetów samorządów przesunięto z 31 stycznia na 31 marca. Jedną z nielicznych gmin w powiecie chełmskim, która nie zajęła się jeszcze tą kwestią, jest Sawin. – Na pewno z tym tematem nie będzie czekać do końca marca – podkreśla Dariusz Ćwir, wójt gminy. – Chciałbym w ostatnich dniach stycznia przedstawić radnym projekt uchwały w sprawie przyjęcia budżetu gminy na 2021 rok. Na pewno czeka nas owocna dyskusja, ale liczę na to, że Sawin z początkiem lutego będzie miał budżet.

Planowane dochody łączne to ponad 27 mln zł. Wydatki są o około milion złotych mniejsze. – Już ubiegły rok zakończyliśmy z nadwyżką operacyjną. Chcemy poprawiać sytuację finansową gminy, by mieć też pieniądze na udziały własne niezbędne do realizacji projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł – mówi Dariusz Ćwir.

Gmina Sawin w 2021 roku stawia na budowę wodociągu i dróg. Z rządowego funduszu inwestycji lokalnych dostała milion złotych. – Te pieniądze wydamy na wodociąg, który zostanie wybudowany na ulicach Zastawie i Klitne – mówi wójt.

Przy Zastawiu mieszkają były wieloletni przewodniczący rady gminy Hubert Wiciński, w ubiegłej kadencji członek zarządu powiatu chełmskiego oraz obecna radna powiatowa Agnieszka Dąbrowska. – Pan Wiciński szesnaście lat działał w gminnym samorządzie i nie potrafił tego wodociągu wybudować, mimo że mieszkańcy Zastawia upominali się. Dzięki rządowemu wsparciu możemy nadrobić zaległości – mówi D. Ćwir.

Przewidywany koszt budowy wodociągu to ponad 1,1 mln zł. Oprócz sieci gmina chce też inwestować w drogi. – Mamy dwa wnioski złożone do Funduszu Dróg Samorządowych – podkreśla wójt. – Mam na myśli tutaj drogę w Łukówku i na osiedlu Słoneczne w Sawinie. Rozstrzygnięcia jeszcze ma, ale głęboko wierzę w to, że nasza gmina otrzyma dofinansowanie. (s)