Seans dla autystyków

Bezinteresowność i dobro nie są dziś w modzie, dlatego tym bardziej te nawet najdrobniejsze gesty i podarowany innym uśmiech należy doceniać i zachwalać. (10 października) Swe serca otworzyli pracownicy CKF Zorza, organizując uczniom Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmie specjalny seans kinowy.

– Dzieci z autyzmem są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, dlatego seans został specjalnie dla nich przygotowany pod kątem dźwięku i światła. Światła muszą być przyciemnione, a nie zgaszone całkowicie, by nie budzić lęku oraz by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał dzieci nadwrażliwych na dźwięk.

Podczas seansu nie obowiązuje całkowita cisza – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, wstać i tańczyć, śmiać się głośno i do rozpuku, chodzić po sali, skakać z radości i wyrażać ekscytację, zaś przed seansem nie są wyświetlane reklamy – wymienia Piotr Stelmaszczuk z CKF Zorza, który zaangażował się i przygotował dzieciom z autyzmem specjalny, indywidualny seans. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here