Seniorzy pełni energii

Gala kończąca Dni Seniora w Filharmonii Lubelskiej

– Tylko pozazdrościć naszym seniorom takiej kondycji i energii – mówił z uznaniem prezydent Lublina Krzysztof Żuk na zakończenie VII Lubelskich Dni Seniora, dziękując ich uczestnikom za aktywny udział w tworzeniu przestrzeni społecznej naszego miasta.


Na tegoroczne Dni Seniora (4-7 czerwca) składało się ponad 200 wydarzeń. Koordynacją imprez zajęło się ratuszowe Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Uroczysta inauguracja nastąpiła w poniedziałkowe popołudnie pod Trybunałem Koronnym. Symboliczne klucze z rąk włodarzy Lublina odebrała Alina Gucma, przewodnicząca społecznie działającej Rady Seniorów.

Najstarsi mieszkańcy Koziego Grodu przejęli w ten sposób władzę nad miastem na cztery dni. To dla nich przygotowano dziesiątki wydarzeń – imprez kulturalnych, bezpłatnych badań lekarskich, zajęć aktywizacyjno-sportowych, w których mogli wziąć udział bezpłatnie.

Uczestnicy tryskali humorem. Uśmiechy nie znikały z twarzy. Śpiew, taniec, aktywizacja sportowa – to wszystko sprawiało, że budził się w nich młodzieńczy wigor.

Dni Seniora były świetną okazją do bezpłatnej profilaktyki. Konsultacje medyczne organizowali m. in.: Żagiel Med, Centrum Dietetyczne Naturhouse i Fabryka Formy. Poradami na temat zdrowia służył Wojskowy Szpital Kliniczny, a wykłady na temat okulistyki przygotowano w SPSK nr 1 przy Staszica. Bezpłatną diagnozę słuchu i badanie progu słyszenia przeprowadził w kilku placówkach medycznych ACS Słuchmed.

Również jeśli chodzi o aktywność seniorzy mogli przebierać w ofertach. Do wyboru mieli biegowe treningi na stadionie Startu, gimnastykę tai chi, turnieje tenisa na orlikach przy Radzyńskiej i Lwowskiej. Do tego doszły zajęcia z pływania na Aqua Lublin, pilates czy turniej szachowy.

Imprezę zakończyła gala w Filharmonii Lubelskiej, na której dla seniorów wystąpiła grupa Vox, obecna na estradzie od blisko 40 lat. Po tym klucze do miasta wróciły do prezydenta. – Było pięknie, aż żal oddawać władzę. Mamy nadzieję, że będziemy żyli długo i że spotkamy się za rok – mówiła Alina Gucma.

Przed koncertem seniorzy zasłużeni dla miasta odebrali medale 700-lecia Lublina. Wyróżnienia trafiły do członków grupy tanecznej Flow, Leszka Gęcy i jego Zespołu Ludowego „Sławiniacy”, zespołu cheerleaderek 50 plus „Lubelskie Czaderki” oraz chóru „Bello Canto” z Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. BCH