Seniorzy podporą młodości, juniorzy oparciem w starości

Na zdjęciu uczestnicy korowodu pokoleń z 2016 r.

Lublin intensywnie włącza się, w dniach 24-28 kwietnia, w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej. Przed nami tydzień pełen koncertów, pokazów i innych atrakcji.


– Z roku na rok nasze inicjatywy międzypokoleniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku prezentujemy cały tydzień ciekawych inicjatyw organizowanych m.in. przez instytucje społeczne i kulturalne oraz podmioty prywatne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Lubelski Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego zainauguruje 24 kwietnia gala w Teatrze Muzycznym. O 16.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert, na którym wystąpią m.in. Piotr Selim z zespołem smyczkowym, chór „Kantylena” z III LO im. Unii Lubelskiej oraz chóry „Akademos” z Międzynarodowych Szkół Paderewski. – Zapraszam serdecznie. To będzie wyjątkowe wydarzenie, premiera piosenek, które zostały napisane specjalnie na tę okazję dla małych wokalistów – mówi Piotr Selim, muzyk, pianista i wokalista.
Miasteczko seniora
25 kwietnia od godziny 14.00 w Galerii Olimp otwiera się znane już z poprzednich edycji miasteczko seniora, w którym będzie możliwość wykonania podstawowych bezpłatnych badań medycznych, poznania najważniejszych zasad pierwszej pomocy przedmedycznej czy skorzystania z profesjonalnych darmowych porad kosmetyczki, fryzjera, stylisty, wizażysty i dietetyka. Główną atrakcją imprezy będzie Międzypokoleniowy Pokaz Mody z udziałem seniorów i dzieci, które zaprezentują się w ciekawych stylizacjach przy specjalnie stworzonej na tę okazję choreografii. Modelki i modele wystąpią w kreacjach wieczorowych, klasycznych i biznesowych. Nie zabraknie też oryginalnych makijaży i fryzur. Przygotowania do tego wyjątkowego pokazu trwają już od kilku miesięcy.
Wśród inspiracji
Z kolei 26 kwietnia w Teatrze Starym od 11.00 do 12.30 odbędzie się ciekawa debata pt . „Lublin inspiracją od pokoleń”. O tym , jak łączyć pokolenia, opowiedzą eksperci z różnych uczelni m.in. prof. dr hab. Iwona Niewiadomska, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej w Instytucie Psychologii KUL czy prof. dr hab. Zbigniew Gaś, kierownik Psychoprofilaktyki i Pomocy Psychologicznej w WSEiI. W czwartek, 27 kwietnia od godz.13.00 w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się koncert Wielka Moc Uśmiechu z okazji wręczenia Orderu Uśmiechu pani Alicji Barton, poetce, „Jaśkowej babci” z programu Radia Lublin, wolontariuszki odwiedzającej oddziały dziecięce. Dla laureatki przygotowano koncert-niespodziankę z udziałem lubelskich artystów i artystyczne występy dzieci z lubelskich żłobków, przedszkoli i szkół. Uroczyste obchody zakończą się 28 kwietnia, w piątek mszą świętą w archikatedrze lubelskiej w intencji pokoleń lublinian, po której tradycyjny, barwny korowód lublinian przejdzie pod Zamek. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na debatę i koncerty ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy pod numerem 81 466 20 61. Dodatkowo, na mieszkańców Lublina, w całym mieście czekają z tej okazji liczne atrakcje, np. warsztaty majsterkowicza dla dzieci, lekcje muzyki, lekcje fotografii czy darmowe sesje zdjęciowe. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej www.seniorzy.lublin. (EM.K.)

Kolejny klub seniora

26 kwietnia o godzinie 14:30 w Zespole Szkół nr 8 w Zemborzycach odbędzie się uroczyste otwarcie kolejnego w mieście klubu seniora.
To już jedenasta instytucja aktywizująca życie seniorów w naszym mieście. W nieformalnych spotkaniach roboczych, w przededniu otwarcia uczestniczyło w zemborzyckiej szkole ok. 20 osób. W ramach klubu przewidziane są zajęcia z koordynatorem, a porządek zajęć będzie układany na bieżąco. Wiemy, że przewidziane są wspólne wyjścia do teatru, śpiewanie, tworzenie rękodzieła, nawet gimnastyka.
Kluby seniora funkcjonują na Ponikwodzie, osiedlu Kruczkowskiego, Węglinie Południowym, Dziesiątej (dwa), Bronowicach, Czubach Północnych, Sławinie, w Śródmieściu i Głusku.BCH