Seniorzy pojadą za darmo

65-latkowie będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską. W czwartek radni niemal jednomyślnie poparli projekt uchwały w tej sprawie.


Trzeba przypomnieć, że do tej pory wiek uprawniający do bezpłatnych przejazdów wynosił 70 lat. Jego obniżenie to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Krzysztofa Żuka. „Bezpłatny dostęp do komunikacji miejskiej dla tej grupy pasażerów wzmocni ich mobilność i zachęci do podejmowania większej aktywności społecznej.

Celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób starszych poprzez ułatwienie dostępu do oferty z zakresu kultury, sportu, rekreacji, nauki oraz zdrowia. Roczny koszt wprowadzenia tego uprawnienia jest szacowany na 6-8 mln złotych” – czytamy w projekcie uchwały, nad którym głosowali radni.

Głosowanie poprzedziła dyskusja. – Status ekonomiczny osób starszych, będących na emeryturze, zazwyczaj nie jest wysoki. Podjęcie uchwały będzie zatem kolejnym krokiem w zakresie realizowania polityki społecznej – oceniła Jadwiga Mach z klubu K. Żuka. – Wspieranie osób mniej zamożnych jest dobrym rozwiązaniem, ale nie rozumiem tego, że wiek uprawniający do bezpłatnych przejazdów ustalono na 65 lat. Kobiety przechodzą przecież na emeryturę, mając lat 60.

Należałoby się zastanowić, czy nie powinniśmy wprowadzić tej ulgi po prostu dla emerytów – skomentował Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Proszę pamiętać, że w Polsce mamy też emerytów 40-letnich, a część osób będących na emeryturze nadal pracuje. To nie jest ścisłe kryterium – odpowiedział Dariusz Sadowski z klubu K. Żuka.

Opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości sugerowali, że wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla 65-latków odczują ekonomicznie pozostali mieszkańcy. – Kiedy zostaną podniesione ceny biletów? – dopytywał radny Eugeniusz Bielak. – Wszystko będzie zależało od tego, czy wzrosną ceny prądu. Dywagacje są zatem przedwczesne, a pytanie ma charakter manipulacji – odpowiedział Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. Ciekawą opinię wyraziła Małgorzata Suchanowska z klubu PiS. – Dobrze, że pan prezydent dotrzymuje słowa.

Muszę przyznać, że marzy mi się bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich podróżnych – przyznała. – Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić wyłącznie małe miasta – odpowiedział Bartosz Margul z klubu prezydenta. Odrębną opinię, aniżeli radna Suchanowska, wyraził Stanisław Brzozowski, jej kolega klubowy. – Jeśli chcemy uszczęśliwić mieszkańców, to pójdźmy na całość – ironizował. Radni PiS-u poparli jednak projekt, a od głosu wstrzymała się tylko jedna osoba. – Cieszę się z tego, że zgadzamy się co do meritum sprawy – skwitował Marcin Nowak z klubu Żuka.

Zmiana wejdzie w życie prawdopodobnie 1 kwietnia. Seniorzy, w trakcie kontroli biletów, będą musieli okazać dokument tożsamości. Z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać również osoby nie będące mieszkańcami Lublina.

Grzegorz Rekiel

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here