Sesja z marszałkiem Szwedem

26 lutego odbyła się XXX Sesja Rady Gminy Chełm, której gośćmi byli Zdzisław Szwed członek zarządu Województwa Lubelskiego oraz Andrzej Derlak radny powiatowy. Powodem zaproszenia była nowa perspektywa i środki jakimi będzie dysponować województwo lubelskie na najbliższe lata.

Jak podkreślił Zdzisław Szwed, będzie to dobra perspektywa dla regionu, bo pod względem wysokości przyznanych środków województwo lubelskie jest na drugiej pozycji, więcej trafi jedynie do województwa śląskiego. 1 mld 768 milionów zł – to kwota jaką będziemy mieli do wykorzystywania w perspektywie 2021-2027, a to nie jedyne środki jakie trafią na Lubelszczyznę.

Przygotowywane są negocjacje z kontraktu programowego, w którym jest do podziału 7 miliardów 104 miliony zł z wkładu z UE – podkreślał Szwed. Ta pula środków mogłaby zostać wykorzystana na infrastrukturę drogową i kolejową. W nowej perspektywie w ramach tych środków, ok. 30 % z nich, będzie przeznaczony na ochronę środowiska tj. przydomowe oczyszczalnie ścieków, odnawialne źródła energii, niskoemisyjność, selektywna zbiórka odpadów.

Marszałek Szwed przedstawił radnym również dane dotyczące specjalnych środków dla przedsiębiorców, których dotknęły ograniczenia związane z COVID-19. W ramach instrumentu REACT-EU do województwa lubelskiego trafi 240 mln zł. Środki w pierwszej transzy trafią do szeroko rozumianego sektora turystycznego i kulturalnego. Dodatkowa pula pieniędzy trafi do przedsiębiorców na termomodernizację i OZE. Radni jeszcze przed wystąpieniem gości podjęli ważną dla przedsiębiorców uchwałę dotyczącą wprowadzenia zwolnień z podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Po prezentacji środków w ramach nowej perspektywy Z. Szwed podkreślił, że Gmina Chełm i powiat chełmski to te samorządy, z którymi współpraca jest wzorcowa. Ze strony wójta padło pytanie dotyczące m.in. remontu dróg wojewódzkich Chełm – Depułtycze Królewskie Wierzchowiny oraz Horodyszcze – Parypse – Staw, na które zostały złożone wnioski. Odpowiedzią było zapewnienie wykonania w tym roku nakładki do Depułtycz Król. (CSI), a w następnych etapach remont dalszego odcinka.

Remont drugiej drogi zaplanowany jest na rok 2022. Radni m.in. A. Derlak i A. Lewiński pytali o możliwości budowy nowych ścieżek rowerowych na terenie gminy. Potwierdzone zostało przeznaczenie dużych środków na rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, m.in. ścieżek rowerowych. Mówiono również o planach budowy ścieżki Chełm – Okuninka. Przypominamy, że wszystkie sesje rady Gminy Chełm można obejrzeć online w trakcie obrad, jak również na kanale Gmina Chełm na YouTube, po zakończeniu obrad. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here