Sezon Lublin atrakcyjny dla każdego

Konferencja prezentująca wydarzenia „Sezonu Lublin 2019” odbyła się na tle ścianki przedstawiającej fragment obrazu Jana Matejki „Unia lubelska”

Prawie 280 bezpłatnych wydarzeń do wyboru będą mieć lublinianie w ramach tegorocznej edycji „Sezonu Lublin”. Akcja rozpocznie się 26 kwietnia i potrwa do końca majowego weekendu. Ruszają zapisy.


„Sezon Lublin 2019”, czyli symboliczna inauguracja sezonu turystycznego, nawiąże tematycznie do 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. – Dzięki jubileuszowi mamy okazję przypomnieć o swojej roli w kształtowaniu europejskiej wspólnoty narodów. Zachęcam do odkrywania tajemnic Lublina – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

Wybór wydarzeń jest duży. Będzie można np. rozwiązywać zagadki z czasów jagiellońskich, złamać kod Jana Matejki w jednym z escape roomów, wziąć udział w warsztatach z zakresu kuchni litewskiej, czy w zajęciach z XVI-wiecznego piśmiennictwa oraz zwiedzić bazylikę oo. Dominikanów. Coś dla siebie znajdą miłośnicy sportu: w programie Sezonu jest m.in. eko-spływ kajakowy. Wydarzenia są bezpłatne, ale trzeba się na nie zapisać za pośrednictwem strony internetowej www.sezon.lublin.eu. Zapisy będą prowadzone we wtorek, 16 kwietnia i we wtorek, 23 kwietnia. Zapisy tradycyjne ruszają 16 kwietnia w Biurze Obsługi Sezonu przy ulicy Jezuickiej 1/3 (siedziba Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej). Można wybrać maksymalnie dwa wydarzenia.

Dokonując rezerwacji, trzeba wypełnić formularz i podać numer telefonu, na który zostanie przesłany kod umożliwiający potwierdzenie rezerwacji. Współorganizatorami „Sezonu Lublin” są m.in.: Regionalne Muzeum Cebularza, Fundacja Szpilka, Yacht Klub Polski Lublin, Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna czy Muzeum Lubelskie.

Wybrane wydarzenia „Wypisz-wymaluj – spiszmy sobie akt – analiza i nauka pisma XVI-wiecznej Polski” – zajęcia teoretyczno-warsztatowe; „Jak pieczęć i lak przypieczętowały zawiązanie się Unii Lubelskiej” – zajęcia teoretyczno-warsztatowe; „Dzieci poznają historię Lublina”. Unia Lubelska; „Unia Lubelska– Historia z Litewskim Smakiem”; „Street art hunt czyli polowanie na murale” (LSM); „Przez unię do serca” – spacer z przewodnikiem na wesoło; Izba drukarska – zwiedzanie; Wycieczka rowerowa – Doliną malowniczej Ciemięgi; „Rowerem od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”; Bieg po prawdziwym Lublinie – „Bieg od unii do Unii”

Grzegorz Rekiel