Siedmiodniowe święto wiedzy

Niedzielny Piknik Naukowy przyciągnął na plac Teatralny w Lublinie mnóstwo ludzi spragnionych wiedzy

W miniony weekend rozpoczął się XVI Lubelski Festiwal Nauki. W programie wydarzenia znalazły się m.in. warsztaty, ćwiczenia, pokazy badań laboratoryjnych, wykłady, wystawy, konkursy. Łącznie dla festiwalowych gości przygotowano 1400 projektów o charakterze naukowym, edukacyjnym i kulturalnym. Oprócz Lublina festiwal zawita też do Chełma, Puław, Dęblina, Zamościa i Stalowej Woli.


Siedmiodniowy festiwal rozpoczął się w sobotę 14 września na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Podczas uroczystości można było zobaczyć spektakl „Gra z czasem” w reżyserii Anny Żak, choreografki Grupy Tańca Współczesnego PL. Na scenie wystąpili tancerze: Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA, Zespołu Pieśni i Tańca oraz Grupy Tańca Współczesnego PL.

– Ideą przewodnią festiwalu jest zaproszenie społeczności miasta i regionu do świata nauki. Otwieramy laboratoria i sale wykładowe, aby wszyscy mogli tu zajrzeć, przekonać się, że nauka jest ciekawa i daje rozwiązania wielu, nawet codziennych, problemów – mówi prof. Anna Halicka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym Politechniki Lubelskiej.

Piknik Naukowy

W niedzielę zaś na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbył się Piknik Naukowy. Swoje stoiska przygotowały wszystkie organizujące go uczelnie oraz środowiska pozauczelniane Nie zabrakło licznych zabaw, animacji, gier, konkursów, pokazów i eksperymentów. Na piknikowej scenie można było zobaczyć m.in. pokaz szermierki historycznej, taneczne show w wykonaniu niepełnosprawnych uczniów ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie wespół z tancerzami Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA, a także występy zespołów artystycznych z lubelskich uczelni.

Na fanów motoryzacji czekał łazik marsjański ORION i napędzany wodorem HYDROS. Odbyła się również parada samochodów: zabytkowych, militarnych, terenowych oraz sportowych. Na stoiskach można było także zobaczyć, jak działa profesjonalna drukarka 3D, zrobić swój własny naturalny krem do rąk, zagrać w szachy i grę filozoficzną albo nauczyć się kodowania z wykorzystaniem robotów.

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym można było zobaczyć zawody zwinnych robotów. Odbył się pokaz mobilnego planetarium oraz prezentacja kolekcji meteorytów. Jedną z atrakcji była obserwacja nieba przez radioteleskop umieszczony na tarasie widokowym.

Na stoiskach UMCS zaprezentowano łącznie aż 27 różnorodnych pokazów, gier i warsztatów naukowych. Ich zakres tematyczny był bardzo szeroki – od matematyki przez biologię, zagadnienia filozoficzne i socjologiczne. Nie zabrakło również pasjonujących eksperymentów chemicznych, aspektów psychologicznych i wyzwań sportowych.

Również KUL przygotował liczne pokazy – uczestnicy mogli m.in. pograć w planszówki po hiszpańsku, wziąć udział w zajęciach z pedagogiki cyrku, warsztatach biologicznych oraz obejrzeć wystawy przygotowane przez pracowników Wydziału Architektury Krajobrazu.

Informacje o zajęciach, które odbędą się w tym tygodniu, dostępne są na stronie: www.festiwal.lublin.pl.MG