Siedzieć nie pójdzie, ale zapłaci za krzywdy

Żywą istotę potraktował jak szmacianą lalkę. Najpierw rzucił psem o podłogę, potem złożył go na pół niczym papierową kartkę i złamał mu kości. Sąd skazał okrutnika na karę w zawieszeniu.

Na początku marca ubiegłego roku członkowie Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt dostali anonimowe zgłoszenie, że w mieszkaniu pod wskazanym przez rozmówcę adresem doszło do awantury, w trakcie której został pobity pies. Jak wynikało z relacji telefonicznej, właściciel pekińczyka z cisnął zwierzęciem o podłogę, po czym chwycił psa oburącz i złożył go na pół, niczym kartkę papieru.

Patrol CSOZ udał się pod wskazany adres. Na miejscu okazało się, że te brutalne sceny rozegrały się jeszcze poprzedniego dnia. Właściciel pekińczyka (Kacper D.) wyładował na nim całą złość, jaka się w nim nagromadziła po kłótni z matką. Z inspektorami stowarzyszenia „animalsów” nie chciał w ogóle rozmawiać. Twierdził, że nic nie wie o żadnym pobiciu. Widok psa był jednak masakryczny. Mały Tobi, bo tak nazywa się pekińczyk, nie był w stanie ustać. W związku z zagrożeniem życia w trybie art. 7 pkt. 3 Ustawy o ochronie zwierząt inspektorzy CSOZ odebrali psa właścicielowi i przewieźli go do całodobowej kliniki. Badanie potwierdziło liczne zwichnięcia i złamania kości w ciele czworonoga, będące bezpośrednim skutkiem działań Kacpra D. Lekarz ujawnił też zaawansowaną i zagrażającą życiu psa babeszjozę. Zwierzę przeszło skomplikowaną operację. Na jego leczenie i utrzymanie CSOZ wydała ponad 8300 zł.

Kacper D. usłyszał prokuratorskie zarzuty, a na początku marca tego roku sprawa trafiła na wokandę. W poniedziałek (26 lipca) zapadł wyrok. Sąd I instancji uznał Kacpra D. winnym znęcania się nad psem i skazał go na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata tytułem próby. Zobowiązał też go do naprawienia szkody poprzez zapłatę 8347,63 zł na rzecz Stowarzyszenia CSOZ i 10 tys. zł nawiązki na rzecz innego stowarzyszenia opieki nad zwierzętami oraz 2 tys. zł grzywny, jak również nałożył na niego 10-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here