Skapnęło na miejskie drogi

Ulica Chryzantemowa połączy ul. Wyszyńskiego z Gospodarczą po północnej stronie cmentarza komunalnego

Ponad półtora miliona złotych otrzyma miasto Świdnik z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To pieniądze na budowę ulic Malinowskiego i Chryzantemowej. Dofinansowania nie dostał powiat, bo się o nie, tym razem, nie starał.


W ubiegłym tygodniu opublikowano listy zadań wybranych do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2022 r. Urząd Miasta Świdnik wnioskował o wsparcie na realizację dwóch projektów: budowę ul. Malinowskiego do skrzyżowania z ul. Czecha wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz budowę ulicy Chryzantemowej wraz z parkingiem i dostosowaniem do projektu zagospodarowania terenu cmentarza komunalnego.

Na pierwsze z tych zadań miasto otrzyma 231 tys. zł, czyli połowę potrzebnych środków (całość ma kosztować ok. 462 tys. zł), a ulica powinna powstać do końca tego roku. Kilkakrotnie droższe będzie drugie z planowanych zadań. Budowa ulicy Chryzantemowej ma kosztować ok. 2,7 mln zł, a dofinansowanie to ok 1,3 mln.

– Łączna kwota dofinansowania obydwu zadań to 1 579 107 zł. Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura to dla nas priorytet. Cieszę się, że kolejne ulice zmieniają swoje oblicze – skomentował na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Jeśli chodzi o świdnickie samorządy na liście zadań, które otrzymały rządowe wsparcie znalazła się jeszcze Mełgiew. Gmina dostanie nieco ponad 1 mln zł (60 proc. wartości inwestycji) na remont prawie kilometrowego odcinka drogi w Krzesimowie oraz rozbudowę ul. Handlowej w Mełgwi. Wnioski gminy Rybczewice (dotyczące przebudowy dróg w miejscowościach Bazar i Zygmuntów) znalazły się na liście rezerwowej. Podobnie jak wniosek Urzędu Gminy Trawniki, dotyczący przebudowy drogi gminnej w Struży Kolonii.

Na liście dofinansowania próżno szukać Powiatu Świdnickiego. Jak wyjaśnia wicestarosta Bartłomiej Pejo, starostwo nie składało wniosków o te środki.

– Nie aplikowaliśmy o środki Rządowego Funduszu Dróg w tym naborze w związku z przygotowaniami do innych, korzystniejszych finansowo programów, chociażby takich jak Polski Ład, gdzie poziom dofinansowania wynosi 95 proc. – mówi wicestarosta świdnicki. – W ramach tego programu zamierzamy realizować szereg priorytetowych inwestycji infrastrukturalnych mających znaczenie integralne dla mieszkańców naszego powiatu.(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here