Składki do umorzenia?

ZUS informuje: Na podstawie rozporządzenia, które obowiązuje od 28 lutego, przedsiębiorcy z ponad 40 branż (m.in. turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej czy fitness) skorzystają teraz z umorzenia składek za luty i nawet trzykrotnej wypłaty postojowego.

– To najnowsze zmiany w tarczy antykryzysowej obsługiwanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Chodzi o firmy, których przychód spadł o co najmniej 40 proc. Obecnie przychód można porównać także do sytuacji z września 2020 roku – wcześniej takiej opcji nie było. Dotychczas przedsiębiorcy mogli wystąpić o umorzenie składek za grudzień i styczeń. Teraz są zwolnieni również ze składek za luty.

Mają też więcej czasu na złożenie wniosku i dokumentów rozliczeniowych. Dokumenty rozliczeniowe muszą przesłać do ZUS do końca marca (jeśli nie są zwolnieni z ich samodzielnego składania). A wniosek o zwolnienie ze składek (RDZ-B7) mogą wysłać aż do końca kwietnia – wyjaśnia rzecznik ZUS.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem przedsiębiorcy mogą otrzymać ponowne świadczenie postojowe jeden, dwa lub nawet trzy razy. – Liczba świadczeń zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym w tej liczbie uwzględnia się także postojowe pobrane na podstawie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego – dodaje Korba. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here