Sklep internetowy czyli zaczynamy sprzedaż w sieci

Jeśli przymierzasz się do rozpoczęcia sprzedaży przy wykorzystaniu Internetu i jeszcze nie jesteś pewien, które z dostępnych rozwiązań jest dla Ciebie, pozwól, że zaprezentuję Ci, w krótkim podsumowaniu, dostępne możliwości, a tym samym pomogę, mam nadzieję, podjąć decyzję.

Zlecenie wykonania sklepu agencji lub freelancerowi

To całkiem fajne rozwiązanie, pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednimi środkami, które musisz podzielić pomiędzy stworzenie sklepu , a jego późniejszą promocję. Sam sklep to dopiero początek drogi, jeśli jednak nie zaplanujesz lub nie zlecisz kampanii reklamowej, długo będziesz musiał czekać na zwrot z inwestycji. Może się też zdarzyć, że tego zwrotu wcale nie będzie. Pamiętaj, że konkurencja w branży e-commerce jest ogromna i bez odpowiednich działań promujących nawet najwspanialsze produkty / usług będzie Ci ciężko sprzedać.

Zanim przystąpisz do rozmów z agencją dobrze jest zastanowić się nad tym jak twój sklep ma wyglądać, jakie powinien mieć funkcjonalności, a przede wszystkim stworzyć profil Klienta do którego chcesz dotrzeć. Zastanów się również czy w przyszłości sam chcesz zarządzać swoim sklepem, czy administrację nim również zlecisz na zewnątrz bądź zatrudnisz wykwalifikowanego pracownika. Jeśli te rzeczy będziesz miał zweryfikowane na pewno efekt końcowy współpracy z agencją będzie jak najbliższy Twoim oczekiwaniom.

Decydując się na to rozwiązanie warto też dokładnie zweryfikować komu powierzasz stworzenie Twojego sklepu. Zapoznaj się z portfolio agencji, zobacz jakie sklepy i dla kogo robili. Dobrym działaniem jest też telefon do firm, które również korzystały z usług danego wykonawcy i pytanie o przebieg współpracy. Jeśli uzyskasz pozytywne opinie to jest duża szansa na to, że Ty również będziesz zadowolony.

Reasumując: powierzenie wykonania sklepu profesjonalistom jest świetnym rozwiązaniem, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wiąże się ono nie tylko ze sporą inwestycją początkową, ale również z kosztami związanymi z administrowaniem oraz ewentualnym późniejszym rozwojem sklepu. Wybierając tą opcję musisz też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na pewno upłynie trochę czasu zanim otrzymasz gotowy produkt.

A co w przypadku jeśli nie dysponujesz odpowiednimi środkami aby zlecić wykonanie sklepu?

Na szczęście obecnie również nie jest to przeszkodą, aczkolwiek będzie wymagało od Ciebie trochę większego zaangażowania, głównie czasowego.

Uruchomienie sklepu na platformie e-commerce

Zapewne obiły Ci się o uszy takie słowa jak shoper, redcard, shoplo. Są to nazwy popularnych platform oferujących gotowe rozwiązania do prowadzenia sprzedaży internetowej. Wystarczy, że zamówisz wybrany pakiet, zapłacisz i możesz przystąpić do konfigurowania swojego e-sklepu. Kilka kliknięć i gotowe, zaczynasz sprzedaż, a koszty początkowe takiej inwestycji są zdecydowanie mniejsze niż przy opcji nr 1. Zazwyczaj też jeśli wybierzesz jedną z gotowych platform odchodzą Ci koszty utrzymania hostingu, gdyż wraz z oprogramowaniem otrzymujesz miejsce na serwerze.

Jest to na pewno bardzo fajnie rozwiązanie na początek działalności, takie trochę „na próbę”. Systemy te są w większości bardzo łatwe w obsłudze, intuicyjne, stosunkowo niedrogie jednak tutaj też nie działaj pochopnie. Zanim dokonasz zakupu sugeruję Ci zwrócić uwagę na następujące kwestie: czy i jakie limity np. produktowe i inne ma pakiet, który wybrałeś? Zdarza się, że pakiety podstawowe mają bardzo duże ograniczenia. Kolejną kwestią są funkcjonalności jakie masz w swoim pakiecie, zobaczy czy te, które są dostępne sprostają Twoim oczekiwaniom. Powinieneś też mieć świadomość, że wybierając to rozwiązanie z góry pozbawiasz się pewnej unikalności jeśli chodzi chociażby o wygląd Twojego sklepu. Grafika, którą wybrałeś może zostać wykorzystana również przez kogoś innego, pół biedy jeśli będzie to osoba z innej branży, gorzej jeśli to Twój konkurent. Pamiętaj też, że wybierając konkretnego dostawcę wchodzisz w związek, z którego nie łatwo się wymiksować, ponieważ oprogramowanie od jednego dostawcy nie jest kompatybilne z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Takiego sklepu nie możesz w prosty sposób zabrać i przenieść na inną platformę.

Uruchomienie sklepu w oparciu o darmowy system CMS WordPress + WooCommerce

Jeśli cenisz sobie niezależność, to warto abyś przyjrzał się dokładniej temu rozwiązaniu. WordPress to darmowy system CMS, który jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia stron www. Już co trzecia strona internetowa w sieci została stworzona przy jego wykorzystaniu. Prosty w obsłudze, powszechny, intuicyjny, łatwy do modyfikacji. WooCommerce, to z kolei bezpłatne rozszerzenie dla WordPress’a, które wzbogaca go o funkcjonalność sklepu internetowego.

Wymienione cechy sprawiają, że WordPress i jego środowisko jest chętnie wykorzystywane tak przez małe firmy jak i te wiodące na rynkach. Dzięki swej powszechności bez problemu będziesz mógł znaleźć w sieci pomoc jeśli w trakcie pracy napotkasz na trudności. Masz do dyspozycji szereg grup wsparcia, for internetowych, stron z kursami, które pomogą Ci zacząć, jak również kontynuować twoją przygodę z WordPressem.

Jeśli jesteś osobą, która nie miała jeszcze do czynienia z tym oprogramowaniem zajrzyj chociażby na bloga o jednoznacznie brzmiącej nazwie Jak Zrobić Stronę. W szczególności zapoznaj się z treścią obszernego artykułu Jak założyć sklep internetowy. Dowiesz się z niego wielu istotnych rzeczy z punktu widzenia osoby startującej. Znajdziesz tu także filmy, które bezboleśnie przeprowadzą Cię przez etap stawiania pierwszych kroków.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? To zależy jak do tego podejdziesz. Wybierając WordPress musisz się liczyć z tym, że mimo, że sam system jest darmowy to część wtyczek, oferujących konkretne funkcjonalności jest płatna. Aby zainstalować WordPress musisz dysponować miejscem na serwerze czyli kontem hostingowym, najlepiej takim dedykowanym pod WP, choć nie jest to wymóg konieczny a raczej wygoda. Na szczęście na wspomnianej Jak Zrobić stronę znajdziesz również dedykowany pod WordPress hosting. Przed zainstalowaniem konkretnej wtyczki dobrze abyś sprawdził jak często jest ona aktualizowana (czy jest rozwijana) i jak oceniają ją inni użytkownicy.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here