Skończy się koszmar kierowców

Wkrótce skończy się koszmar kierowców i rowerzystów, którzy korzystają z powiatówki z Chełma do Rudy-Huty. Skarżyli się, że na krętej i niezbyt szerokiej drodze ciężko wyminąć się dwóm autom i że brakuje rozgraniczenia pasów jezdni. Ale tych nie można było nanieść dlatego, że droga jest zbyt wąska. Teraz będzie szerzej i z miejscem dla rowerzystów.

Przed tygodniem powiat rozstrzygnął przetarg na przebudowę 16 km drogi z Nowin do Rudki (w gminie Ruda-Huta) oraz 5,5 km fragmentu z Srebrzyszcza do Gotówki (w gminie Chełm). Na drogę do Rudki kierowcy skarżyli się już od dawna. Mówili, że jest tam zbyt wąsko, że na krętej ulicy ciężko wyminąć się dwom autom, że brakuje pasów rozgraniczających jezdnię, przez co jazda nocą i we mgle to prawdziwy koszmar. Narzekali też rowerzyści. Bo chociaż przez część drogi biegnie trasa rowerowa Green Velo, to twierdzili, że strach się nią poruszać.

– Jezdnia musi mieć co najmniej 6 metrów szerokości, żeby można było namalować pas oddzielający dwa kierunku jazdy i faktycznie jest tam dużo zakrętów, ale są też ograniczenia prędkości – mówi Kazimierz Smal, wójt Rudy-Huty.

Wszystkie te „koszmary” kierowców skończą się jeszcze w tym roku. Firma Sadlik wygrała przetarg na przebudowę drogi. Według projektu jezdnia ma zostać nie tylko poszerzona, ale także wybudowany zostanie przy niej pas utwardzonego asfaltem pobocza jako ścieżka pieszo-rowerowa.

5 lutego, podczas sesji rady powiatu starosta mówił, że ma nadzieję, że utrzyma się dotychczasowa tendencja i na przetargach będą oszczędności. – I tak się stało. Wartość kosztorysowa całego zadania wynosiła niecałe 17 mln zł a najniższa oferta opiewała na niewiele ponad 11 mln zł – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski.

Wcześniej ze sporymi oszczędnościami udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę drogi z Święcicy w gminie Wierzbica przez Krobonosz do Czułczyc w gminie Sawin. Wartość kosztorysowa zadania oszacowana została na 23 mln zł a najkorzystniejsza oferta była niemal o połowę niższa. Lada dzień rozstrzygnie się przetarg na trzecie duże zadanie powiatu, tj. remont dróg w gminie Rejowiec Fabryczny. Na wszystkie trzy inwestycje powiat pozyskał pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here